Ucom ընկերությունը հայտարարել է երկրի բոլոր քաղաքներում հինգերորդ սերնդի ցանցի ներդրման ավարտի մասին։ Օպերատորի տվյալներով՝ 5G-ն ապահովված է 48 քաղաքներում, հարյուրավոր գյուղական բնակավայրերում, Myler Mountain Resort հանգստավայրում, Երևան-Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, ինչպես նաև Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Դրա շնորհիվ Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94%-ն այժմ հնարավորություն ունի օգտվելու արագ բջջային ինտերնետից։
Նախագիծը մեկնարկել է 2024 թվականի նոյեմբերին, և մեկ տարվա ընթացքում օպերատորն ապահովել է խոշոր բնակավայրերի լիակատար ծածկույթը։
"5G ցանցի ընդլայնումը մեզ համար ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթաց է, այլև կարևոր քայլ՝ Հայաստանի բնակիչների համար ժամանակակից, արագ և կայուն կապ ապահովելու ուղղությամբ։ Մենք կատարեցինք մեր խոստումը. ընդամենը մեկ տարում ապահովեցինք 5G ծածկույթ բնակչության ավելի քան 94%-ի համար՝ նախագիծը վերածելով իսկապես ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության։ Մենք կշարունակենք դիտարկել ենթակառուցվածքների արդիականացումը և նորարարական լուծումների ներդրումը որպես մեր հիմնական ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը։ Մենք հավատում ենք, որ հուսալի և արագ ինտերնետը նոր հնարավորություններ է բացում կրթության, աշխատանքի, առողջապահության և բիզնեսի համար"։
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է, որ ցանցի ներդրումը դարձել է ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության մաս
Օպերատորի տվյալներով՝ ենթակառուցվածքի արդիականացումը թույլ է տալիս բաժանորդներին ստանալ տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններ և կայուն միացում, որը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։ 5G տեխնոլոգիան ապահովում է վիդեոզանգերի բարձր որակ, մեծ ֆայլերի փոխանցում իրական ժամանակում և նոր սերնդի ծառայությունների աջակցություն։
Ֆիքսված և բջջային կապի հասանելիությամբ քաղաքների մանրամասն ցանկը, ինչպես նաև 5G ծածկույթի մասին տեղեկությունները կարելի էգտնել Ucom-ի պաշտոնական կայքում։ Նշվում է, որ միակ բնակավայրը, որտեղ 5G ցանցը դեռևս հասանելի չէ, Դաստակերտն է՝ օբյեկտիվ տեխնիկական և ենթակառուցվածքային սահմանափակումների պատճառով։

Ucom has announced the completion of the deployment of its fifth-generation network in all cities of the country. According to the operator, 5G access is provided in 48 cities, hundreds of rural settlements, at the Myler Mountain Resort, along the Yerevan-Dilijan highway, as well as at the Bagratashen, Bavra, and Agarak border checkpoints. As a result, more than 94% of the population of Armenia has the opportunity to use high-speed mobile internet.
The project started in November 2024, and in one year, the operator ensured full coverage of major settlements.
“Expanding the 5G network for us is not just technological progress, but an important step towards providing modern, fast, and stable connectivity for the residents of Armenia. We have fulfilled our promise: in just one year, we have provided 5G coverage for more than 94% of the population, turning the project into a truly national technological initiative. We will continue to view infrastructure modernization and the introduction of innovative solutions as one of our main strategic priorities. We believe that reliable and fast internet opens up new opportunities for education, work, healthcare, and business.”
Ucom CEO Ralph Yirikian emphasized that the network implementation has become part of a national technological initiative
According to the operator, the infrastructure modernization allows subscribers to receive higher data transfer rates and a stable connection that meets international standards. 5G technology ensures high-quality video calls, real-time transfer of large files, and support for next-generation services.
A detailed list of cities with access to fixed and mobile communications, as well as information about 5G coverage, can befound on the official Ucom website. It is noted that the only settlement where the 5G network is not yet available is Dastakert - due to objective technical and infrastructural limitations.