Ucom ընկերությունը հայտարարել է երկրի բոլոր քաղաքներում հինգերորդ սերնդի ցանցի ներդրման ավարտի մասին։ Օպերատորի տվյալներով՝ 5G-ն ապահովված է 48 քաղաքներում, հարյուրավոր գյուղական բնակավայրերում, Myler Mountain Resort հանգստավայրում, Երևան-Դիլիջան մայրուղու երկայնքով, ինչպես նաև Բագրատաշեն, Բավրա և Ագարակ սահմանային անցակետերում։ Դրա շնորհիվ Հայաստանի բնակչության ավելի քան 94%-ն այժմ հնարավորություն ունի օգտվելու արագ բջջային ինտերնետից։
Նախագիծը մեկնարկել է 2024 թվականի նոյեմբերին, և մեկ տարվա ընթացքում օպերատորն ապահովել է խոշոր բնակավայրերի լիակատար ծածկույթը։
"5G ցանցի ընդլայնումը մեզ համար ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթաց է, այլև կարևոր քայլ՝ Հայաստանի բնակիչների համար ժամանակակից, արագ և կայուն կապ ապահովելու ուղղությամբ։ Մենք կատարեցինք մեր խոստումը. ընդամենը մեկ տարում ապահովեցինք 5G ծածկույթ բնակչության ավելի քան 94%-ի համար՝ նախագիծը վերածելով իսկապես ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության։ Մենք կշարունակենք դիտարկել ենթակառուցվածքների արդիականացումը և նորարարական լուծումների ներդրումը որպես մեր հիմնական ռազմավարական առաջնահերթություններից մեկը։ Մենք հավատում ենք, որ հուսալի և արագ ինտերնետը նոր հնարավորություններ է բացում կրթության, աշխատանքի, առողջապահության և բիզնեսի համար"։
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է, որ ցանցի ներդրումը դարձել է ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության մաս
Օպերատորի տվյալներով՝ ենթակառուցվածքի արդիականացումը թույլ է տալիս բաժանորդներին ստանալ տվյալների փոխանցման ավելի բարձր արագություններ և կայուն միացում, որը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։ 5G տեխնոլոգիան ապահովում է վիդեոզանգերի բարձր որակ, մեծ ֆայլերի փոխանցում իրական ժամանակում և նոր սերնդի ծառայությունների աջակցություն։
Ֆիքսված և բջջային կապի հասանելիությամբ քաղաքների մանրամասն ցանկը, ինչպես նաև 5G ծածկույթի մասին տեղեկությունները կարելի էգտնել Ucom-ի պաշտոնական կայքում։ Նշվում է, որ միակ բնակավայրը, որտեղ 5G ցանցը դեռևս հասանելի չէ, Դաստակերտն է՝ օբյեկտիվ տեխնիկական և ենթակառուցվածքային սահմանափակումների պատճառով։

Компания Ucom объявила о завершении внедрения сети пятого поколения во всех городах страны. По данным оператора, доступ к 5G обеспечен в 48 городах, сотнях сельских населённых пунктов, на курорте Myler Mountain Resort, вдоль трассы Ереван–Дилижан, а также на пограничных пунктах Баграташен, Бавра и Агарак. Благодаря этому более 94 % населения Армении получили возможность пользоваться быстрым мобильным интернетом.
Проект стартовал в ноябре 2024 года, и за один год оператор обеспечил полное покрытие крупных населённых пунктов.
«Расширение сети 5G для нас — это не просто технологический прогресс, а важный шаг к обеспечению современного, быстрого и стабильного соединения для жителей Армении. Мы выполнили своё обещание: всего за год обеспечили покрытие 5G для более чем 94 % населения, превратив проект в действительно национальную технологическую инициативу. Мы и дальше будем рассматривать модернизацию инфраструктуры и внедрение инновационных решений как одни из наших основных стратегических приоритетов. Мы верим, что надёжный и быстрый интернет открывает новые возможности для образования, работы, здравоохранения и бизнеса».
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян подчеркнул, что внедрение сети стало частью национальной технологической инициативы
По данным оператора, модернизация инфраструктуры позволяет абонентам получать более высокие скорости передачи данных и стабильное соединение, соответствующее международным стандартам. Технология 5G обеспечивает высокое качество видеозвонков, передачу больших файлов в реальном времени и поддержку сервисов нового поколения.
Подробный список городов с доступом к фиксированной и мобильной связи, а также информацию о покрытии 5G можно найти на официальном сайте Ucom. Отмечается, что единственным населённым пунктом, где сеть 5G пока недоступна, остаётся Дастакерт — из-за объективных технических и инфраструктурных ограничений.