Հայկական TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը դարձել է WISE Prize for Education միջազգային մրցանակի դափնեկիր։ Կենտրոնը ստացել է 1 միլիոն դոլար արհեստական բանականության ուսուցման նոր ծրագրի և AI colearner հարթակի մշակման համար։ TUMO-ում նշել են, որ ժյուրիի որոշումը կապված է նախագծի նորարարության, արդյունավետության և մասշտաբայնության հետ։
Մրցանակը և նոր կրթական ծրագիրը
Կենտրոնի տվյալներով՝ "Արհեստական բանականության ուսուցում արհեստական բանականության միջոցով" կրթական մոդելն իրականացվում է AI colearner հարթակի միջոցով։ Այն հանդես է գալիս որպես ինտերակտիվ "ԱԲ-դասընկեր", որն օգնում է դեռահասներին յուրացնել ժամանակակից հմտություններ և փոխգործակցել տեխնոլոգիաների հետ։ Facebook*-ում TUMO-ի հաղորդագրության մեջ ընդգծվում է, որ հենց նորարարական մոտեցման և գործնական արդյունավետության համադրությունն է թույլ տվել նախագծին հաղթել մրցույթում։
Մրցանակի շրջանակներում դիտարկվել է 427 հայտ, որոնցից եզրափակիչ փուլ են անցել վեց նախագծեր։ WISE Prize for Education մրցանակը շնորհվում է այն նախաձեռնություններին, որոնք զգալի ներդրում ունեն գլոբալ կրթության զարգացման գործում։
TUMO կենտրոնի գործունեությունը
TUMO ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը գործում է Հայաստանում 2011 թվականից։ Այսօր 12-18 տարեկան մոտ 25 հազար դեռահասներ անվճար սովորում են թվային հմտություններ։ Ծրագիրը ներառում է ծրագրավորման, երաժշտության, ռոբոտաշինության, անիմացիայի, 3D-մոդելավորման, կինոարտադրության, լուսանկարչության, խաղերի մշակման, գրաֆիկական դիզայնի և նկարչության ուղղություններ։
TUMO միջազգային ցանցը ներառում է կենտրոններ մի շարք երկրներում։ Եվրոպայում կենտրոնները գործում են Ֆրանսիայում (Փարիզ, Մարսել, Լիոն), Գերմանիայում (Բեռլին, Մանհեյմ, Հիրշայդ, Լյուդենշայդ) և Պորտուգալիայում (Կոմբրա, Լիսաբոն)։ Եվրոպայից դուրս կենտրոններ բացվել են ԱՄՆ-ում (Լոս Անջելես), Ճապոնիայում (Գունմա) և Արգենտինայում (Բուենոս Այրես)։ Հեռանկարում նախատեսվում է ստորաբաժանումների գործարկում Աստանայում, Մոնտեվիդեոյում, Լուանդայում, Տակասակիում, Ամստերդամում և Մումբայում։

Центр удостоен награды за платформу AI colearner и новое направление обучения ИИ
Армянский центр креативных технологий TUMO стал лауреатом международной премии WISE Prize for Education. Центр получил $1 млн за разработку новой программы обучения искусственному интеллекту и платформы AI colearner. В TUMO отметили, что решение жюри связано с инновационностью, эффективностью и масштабируемостью проекта.
Премия и новая образовательная программа
По данным центра, образовательная модель «обучение ИИ с помощью ИИ» реализована через платформу AI colearner. Она выступает в роли интерактивного «ИИ-одноклассника», помогающего подросткам осваивать современные навыки и взаимодействовать с технологиями. В сообщении TUMO на Facebook* подчёркивается, что именно сочетание инновационного подхода и практической эффективности позволило проекту победить в конкурсе.
В рамках премии было рассмотрено 427 заявок, из которых в финал вышли шесть проектов. Награда WISE Prize for Education присуждается инициативам, которые вносят значимый вклад в развитие глобального образования.
Деятельность центра TUMO
Центр креативных технологий TUMO работает в Армении с 2011 года. Сегодня около 25 тысяч подростков 12–18 лет бесплатно обучаются цифровым навыкам. Программа включает направления программирования, музыки, робототехники, анимации, 3D-моделирования, кинопроизводства, фотографии, разработки игр, графического дизайна и рисования.
Международная сеть TUMO включает центры в ряде стран. В Европе центры работают во Франции (Париж, Марсель, Лион), Германии (Берлин, Мангейм, Хиршайд, Люденшайд) и Португалии (Комбра, Лиссабон). За пределами Европы центры открыты в США (Лос-Анджелес), Японии (Гунма) и Аргентине (Буэнос-Айрес). В перспективе планируется запуск подразделений в Астане, Монтевидео, Луанде, Такасаки, Амстердаме и Мумбаи.