Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել մեկ տարով երկարաձգել էլեկտրական մեքենաների ԱԱՀ-ից և ներմուծման մաքսերից ազատումը։ Այս մասին նոյեմբերի 26-ին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ խորհրդարանական Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում՝ քննարկելով Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու հարցը։ Գործող արտոնությունը, որը ներդրվել է 2019 թվականին, պետք է ավարտվեր 2026 թվականի հունվարի 1-ին։
Պապոյանի խոսքով՝ ԱԱՀ-ից և տուրքերից ազատումը երկարաձգելու որոշումը կայացվել է արտոնության կիրառման դրական արդյունքների շնորհիվ՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի նկատմամբ պահանջարկի աճ և ներմուծման ընդլայնում։ Ռեժիմի ավարտի նոր ամսաթիվն է 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը։
Նախարարը նշել է, որ երրորդ երկրներից ներմուծվող էլեկտրական մեքենաները նույնպես ազատված են տուրքերից ԵԱՏՄ շրջանակներում։ Հայաստանի քվոտան 2022 թվականին կազմել է 7 հազար մեքենա և ավելացվել է մինչև 8 հազար ավտոմեքենա 2023-2025 թվականների համար։
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ արտոնությունները հանգեցրել են տրանսպորտի ներմուծման կտրուկ աճի։ Ընթացիկ տարում երկիր է ներմուծվել 3 էլեկտրական ավտոբուս և 14 888 ավտոմեքենա, ինչը 3 հազարով ավելի է, քան ամբողջ անցյալ տարվա ընթացքում։ Ներմուծվել է նաև 2634 մոտոցիկլետ և մոպեդ։ Արտոնությունը կտարածվի 2024 թվականին և ավելի ուշ թողարկված մեքենաների վրա։

Правительство Армении приняло решение продлить на год отмену НДС и импортных пошлин на электромобили. Об этом сообщил министр экономики Геворк Папоян 26 ноября на заседании парламентской Комиссии по экономическим вопросам при обсуждении поправок в Налоговый кодекс. Действующая льгота, введённая в 2019 году, должна была завершиться 1 января 2026 года.
Автор: CHUTTERSNAP
По словам Папояна, решение продлить освобождение от НДС и пошлин принято благодаря позитивным результатам применения льготы: росту спроса и расширению ввоза экологичного транспорта. Новая дата завершения режима — 31 декабря 2026 года.
Министр отметил, что электромобили, импортируемые из третьих стран, также освобождены от пошлин в рамках ЕАЭС. Квота Армении составила 7 тыс. машин в 2022 году и увеличена до 8 тыс. автомобилей на 2023–2025 годы.
По данным Комитета государственных доходов, льготы привели к резкому росту импорта транспорта. В текущем году в страну ввезено 3 электроавтобуса и 14 888 автомобилей — на 3 тыс. больше, чем за весь прошлый год. Также завезено 2634 мотоцикла и мопеда. Льгота будет распространяться на машины, выпущенные в 2024 году и позже.