Հայկական արդյունաբերությունը տարբեր տեմպերով է շարժվում. պղինձն ընկել է, ցինկը՝ վեր թռել
Հայաստանում 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների արդյունքներով պղնձի և մոլիբդենի խտանյութերի արտադրության մեջ նկատելի անկում է գրանցվել:
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ պղնձի խտանյութի արտադրությունը նվազել է 9,1%-ով՝ հասնելով 235 036,6 տոննայի, մինչդեռ մոլիբդենի արտադրությունն ավելի մեծ անկում է գրանցել՝ մինուս 14,1%, հասնելով 12 541,7 տոննայի:
Այս ֆոնին ոլորտը անսպասելիորեն աճ է գրանցել ցինկի գծով։ Ցինկի խտանյութի ծավալներն աճել են 9,3%-ով և հասել 9 445 տոննայի։ Առանցքային մետաղների դինամիկայի հակադրությունը դարձել է հաշվետու ժամանակաշրջանի գլխավոր ինտրիգը:
Ամենից շատ նվազել է ֆեռոմոլիբդենի արտադրությունը. ընդամենը 2 522,2 տոննա տասը ամսում, ինչը 29,8%-ով պակաս է նախորդ տարվա արդյունքից:

Contrasting итог mining results for 10 months
In Armenia, the results of January–October 2025 recorded a noticeable failure in the production of copper and molybdenum concentrates.
According to the statistical committee, the production of copper concentrate decreased by 9.1%, falling to 235,036.6 tons, while the production of molybdenum fell even more sharply — minus 14.1%, to 12,541.7 tons.
Against this background, the industry unexpectedly showed growth in zinc. The volume of zinc concentrate increased by 9.3% and reached 9,445 tons. The contrast in dynamics for key metals became the main intrigue of the reporting period.
The production of ferromolybdenum decreased the most: only 2,522.2 tons in ten months, which is 29.8% less than last year's result.