Ադրբեջանական վառելիքը կմտնի Հայաստան
Վրաստանը պաշտոնապես մեկնաբանել է ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդագրություններն այն մասին, որ Հայաստան վառելիքի մատակարարումները ենթադրաբար արգելափակվում են սակագնային սահմանափակումներով:
Ինչպես նշում է 1tv.ge-ն, դեկտեմբերի 5-ին գործընկերները դիմել են Թբիլիսիին՝ խնդրելով ապահովել բեռի միանվագ տարանցում երկաթուղով, և արձագանքը անմիջապես հետևել է:
Վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի որոշմամբ Վրացական երկաթուղուն հանձնարարվել է մեկ անգամ և ամբողջովին անվճար իրականացնել վառելիքի փոխադրումը։ Ընդունված որոշման մասին անմիջապես տեղեկացվել են երկու երկրների պաշտոնական կառույցները։
Թբիլիսիում ընդգծել են, որ Վրաստանը պահպանում է հուսալի, ռազմավարական գործընկերոջ կարգավիճակը ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար:
Գերատեսչությունում հավելել են, որ երկիրը հետևողականորեն հավատարիմ է խաղաղության և տարածաշրջանային համագործակցության ուղուն, նույնիսկ լոգիստիկայի և էներգետիկայի ամենազգայուն հարցերում:

Азербайджанское топливо пустят в Армению
Грузия официально прокомментировала сообщения азербайджанских СМИ о том, что поставки топлива в Армению якобы блокируются тарифными ограничениями.
Как уточняет 1tv.ge, 5 декабря партнёры обратились к Тбилиси с просьбой обеспечить разовый транзит груза по железной дороге, и реакция последовала незамедлительно.
По решению премьер-министра Ираклия Кобахидзе Грузинская железная дорога получила указание провести перевозку топлива один раз и полностью бесплатно. О принятом решении тут же уведомили официальные структуры обеих стран.
В Тбилиси подчеркнули, что Грузия сохраняет статус надёжного, стратегического партнёра как для Армении, так и для Азербайджана.
В ведомстве добавили, что страна неизменно придерживается курса на мир и региональное сотрудничество, даже в самых чувствительных вопросах логистики и энергетики.