Ինչպես է Ucom հեռահաղորդակցության ընկերությունը Հայաստանի դասասենյակները վերածում NASA-ի մինի լաբորատորիաների
Հայաստանցի դպրոցականները ստանում են անսովոր հավաքածուներ
Հայաստանում շարունակում է զարգանալ "Տիեզերք 1.0" ծրագիրը, և Ucom-ն ուժեղացնում է իր աջակցությունը աերոտիեզերական կրթությանը:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և CIPR Aerospace-ի հիմնադիր Մարի Գրաչուհի Պողոսյանը ուսումնական հավաքածուներ՝ մինի-արբանյակ, երկրային կայան, պարաշյուտային համակարգ և մեթոդական նյութեր, փոխանցեցին Երիցյանի անվան քոլեջին և "Արեգնազան" կրթական կենտրոնին։ Ուսուցիչները նախապես մասնագիտացված դասընթացներ են անցել՝ ինքնուրույն դասեր վարելու համար:
Ծրագիրն արդեն գործում է Վանաձորում և Օձունում՝ տիեզերական ինժեներիան հասանելի դարձնելով դպրոցականներին։ Գաղափարը պարզ է՝ հնարավորություն տալ երեխաներին դեռ դպրոցական նստարանին աշխատել արբանյակների նախատիպերի հետ և ուսումնասիրել աերոտիեզերական ինժեներիայի հիմունքները։ Ucom-ում ընդգծում են, որ նման փորձը օգնում է մտածել ինչպես NASA-ի և SpaceX-ի ինժեներները՝ զարգացնելով հետաքրքրությունը տեխնոլոգիաների նկատմամբ վաղ տարիքից:
"Մեր թիմը շարունակում է զարգացնել տիեզերական գիտությունների և ավիատիեզերական ինժեներիայի կրթական մոդելները, որոնք թույլ են տալիս դպրոցականներին ուսումնասիրել այս ոլորտը՝ օգտագործելով իրական տեխնիկական սարքավորումներ։ Այս հավաքածուի միջոցով սովորողները ստանում են ինչպես տեսական գիտելիքներ, այնպես էլ գործնական ինժեներական փորձ, ներառյալ արբանյակների, երկրային կայանների հետ աշխատանքը և տվյալների հավաքագրումը։ Մենք շնորհակալ ենք Ucom-ին ծրագրի ընդլայնման և դպրոցներին նման հնարավորություն տրամադրելու համար", - նշել է CIPR Aerospace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Գրաչուհի Պողոսյանը։

Как телеком-компания Ucom превращает учебные классы Армении в мини-лаборатории NASA
В Армении продолжает развиваться программа «Космос 1.0», и Ucom усиливает свою поддержку аэрокосмического образования.
Генеральный директор компании Ральф Йирикян и основатель CIPR Aerospace Мари Грачуи Богоссян передали учебные комплекты — мини-спутник, наземную станцию, парашютную систему и методические материалы — колледжу имени Ерицяна и образовательному центру «Арегназан». Учителя заранее прошли специализированное обучение, чтобы самостоятельно вести занятия.
Программа уже действует в Ванадзоре и Одзуне, делая космическую инженерию доступной школьникам. Идея проста: дать возможность детям ещё за школьной партой работать с прототипами спутников и изучать основы аэрокосмической инженерии. В Ucom подчёркивают, что такой опыт помогает мыслить как инженеры NASA и SpaceX, развивая интерес к технологиям с раннего возраста.
«Наша команда продолжает развивать образовательные модели по космическим наукам и авиакосмической инженерии, которые позволяют школьникам изучать эту сферу с использованием реального технического оборудования. С помощью данного набора учащиеся получают как теоретические знания, так и практический инженерный опыт, включая работу со спутниками, наземными станциями и сбором данных. Мы благодарим Ucom за поддержку в расширении программы и предоставление такой возможности школам», — отметила основатель и директор CIPR Aerospace Мари Грачуи Богоссян.