Ինչպես է Ucom հեռահաղորդակցության ընկերությունը Հայաստանի դասասենյակները վերածում NASA-ի մինի լաբորատորիաների
Հայաստանցի դպրոցականները ստանում են անսովոր հավաքածուներ
Հայաստանում շարունակում է զարգանալ "Տիեզերք 1.0" ծրագիրը, և Ucom-ն ուժեղացնում է իր աջակցությունը աերոտիեզերական կրթությանը:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և CIPR Aerospace-ի հիմնադիր Մարի Գրաչուհի Պողոսյանը ուսումնական հավաքածուներ՝ մինի-արբանյակ, երկրային կայան, պարաշյուտային համակարգ և մեթոդական նյութեր, փոխանցեցին Երիցյանի անվան քոլեջին և "Արեգնազան" կրթական կենտրոնին։ Ուսուցիչները նախապես մասնագիտացված դասընթացներ են անցել՝ ինքնուրույն դասեր վարելու համար:
Ծրագիրն արդեն գործում է Վանաձորում և Օձունում՝ տիեզերական ինժեներիան հասանելի դարձնելով դպրոցականներին։ Գաղափարը պարզ է՝ հնարավորություն տալ երեխաներին դեռ դպրոցական նստարանին աշխատել արբանյակների նախատիպերի հետ և ուսումնասիրել աերոտիեզերական ինժեներիայի հիմունքները։ Ucom-ում ընդգծում են, որ նման փորձը օգնում է մտածել ինչպես NASA-ի և SpaceX-ի ինժեներները՝ զարգացնելով հետաքրքրությունը տեխնոլոգիաների նկատմամբ վաղ տարիքից:
"Մեր թիմը շարունակում է զարգացնել տիեզերական գիտությունների և ավիատիեզերական ինժեներիայի կրթական մոդելները, որոնք թույլ են տալիս դպրոցականներին ուսումնասիրել այս ոլորտը՝ օգտագործելով իրական տեխնիկական սարքավորումներ։ Այս հավաքածուի միջոցով սովորողները ստանում են ինչպես տեսական գիտելիքներ, այնպես էլ գործնական ինժեներական փորձ, ներառյալ արբանյակների, երկրային կայանների հետ աշխատանքը և տվյալների հավաքագրումը։ Մենք շնորհակալ ենք Ucom-ին ծրագրի ընդլայնման և դպրոցներին նման հնարավորություն տրամադրելու համար", - նշել է CIPR Aerospace-ի հիմնադիր և տնօրեն Մարի Գրաչուհի Պողոսյանը։

Armenian schoolchildren receive unusual kits
The "Cosmos 1.0" program continues to develop in Armenia, and Ucom is strengthening its support for aerospace education.
The company's CEO, Ralph Yirikian, and the founder of CIPR Aerospace, Marie Graсhui Bogossian, handed over educational kits - a mini-satellite, a ground station, a parachute system, and methodological materials - to the Yeritsyan College and the "Aregnazan" educational center. Teachers have undergone specialized training in advance to conduct classes independently.
The program is already operating in Vanadzor and Odzun, making space engineering accessible to schoolchildren. The idea is simple: to enable children to work with satellite prototypes and study the basics of aerospace engineering while still at school. Ucom emphasizes that this experience helps to think like NASA and SpaceX engineers, developing an interest in technology from an early age.
"Our team continues to develop educational models in space science and aerospace engineering that allow schoolchildren to study this field using real technical equipment. With this kit, students gain both theoretical knowledge and practical engineering experience, including working with satellites, ground stations, and data collection. We thank Ucom for supporting the expansion of the program and providing such an opportunity to schools," noted Marie Graсhui Bogossian, founder and director of CIPR Aerospace.