Հայկական ԱԷԿ-ն ավարտեց վերանորոգումը ժամկետից շուտ
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում նոյեմբերի 23-ից 30-ը իրականացվել է տուրբինային ագրեգատների պլանային վերանորոգում՝ սարքավորումների աստիճանական անջատմամբ։ Աշխատանքների նպատակն էր էներգաբլոկի բեռնվածությունը նվազեցնել մինչև 215 ՄՎտ։ Կայանի թիմը հաղթահարեց ժամկետից շուտ. սպասարկումն ավարտվեց նախատեսված ժամկետից մոտ երեք օր շուտ, հայտնում է ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարությունը։
Արդեն նոյեմբերի 28-ին, ժամը 17:40-ին, էներգաբլոկի հզորությունը լիովին վերականգնվել էր։ Այժմ այն աշխատում է անվանական 440 ՄՎտ ջերմային հզորությամբ՝ ապահովելով էլեկտրաէներգիայի կայուն արտադրություն։ ԱԱԷԿ-ն մնում է երկրի էներգահամակարգի առանցքային օբյեկտը՝ արտադրելով էլեկտրաէներգիայի ընդհանուր ծավալի մինչև 40%-ը։ Կայանը գտնվում է Մեծամորում՝ Երևանից 30 կմ հեռավորության վրա։
Միևնույն ժամանակ, Կարգավորող հանձնաժողովը հայտնել է, որ 2026 թվականին կայանը պետք է կանգնեցվի հինգ ամսով՝ սովորական Պլանային Կանխարգելիչ Վերանորոգումից երեք ամիս ավելի։ Դա պայմանավորված է շահագործման ժամկետի երկարաձգման նախապատրաստմամբ, որն արդեն երկարաձգվել է մինչև 2026 թվականը և կարող է երկարաձգվել ևս 10 տարով։
Զուգահեռաբար ուսումնասիրվում են նոր ԱԷԿ-ի կառուցման տարբերակները 8-10 տարվա ընթացքում՝ ներգրավելով ԱՄՆ-ի, Հարավային Կորեայի և Ռուսաստանի փորձը։

Power Unit Restored to Full Capacity, Major Shutdown Ahead in 2026
The Armenian Nuclear Power Plant carried out scheduled repairs of turbine units from November 23 to November 30, with a gradual shutdown of equipment. The aim of the work was to reduce the load on the power unit to 215 MW. The station team coped ahead of schedule: the maintenance was completed approximately three days earlier than planned, according to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia.
By 17:40 on November 28, the power unit's capacity had been fully restored. It is now operating at a nominal thermal power of 440 MW, ensuring stable electricity generation. The Armenian NPP remains a key facility in the country's energy system, producing up to 40% of the total electricity. The station is located in Metsamor, 30 km from Yerevan.
At the same time, the regulator PSRC reported that in 2026 the station will have to be stopped for five months - three longer than the usual scheduled maintenance. This is due to preparations for extending the service life, which has already been extended to 2026 and may be extended for another 10 years.
At the same time, options for building a new nuclear power plant within 8-10 years are being studied, drawing on the experience of the United States, South Korea, and Russia.