"Ավրորա"-ի համահիմնադիրը կոչ է արել Հայաստանում սեփական արհեստական բանականություն ստեղծել
FAST գլոբալ նորարարական համաժողովում գործարար և "Ավրորա" մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է ձգտի ստեղծել սեփական արհեստական բանականությունը:
Նա նշել է, որ ներկա պայմաններում տեխնոլոգիաների մասին խոսելը դժվար է. պետությունը բախվում է գոյության սպառնալիքների, սահմանափակ ռեսուրսների, թույլ տնտեսության և տարածաշրջանային բարձր անկայունության հետ։ Սակայն, նրա խոսքով, հենց նման մարտահրավերներն են ստիպում կենտրոնանալ և զարգացման նոր ձևեր փնտրել:
Աֆեյանն ընդգծել է, որ աշխարհն ապրում է աննախադեպ ճնշման շրջան. պատերազմները, համաճարակները, տեղեկատվական մանիպուլյացիաները և կլիմայի փոփոխությունները ձևավորում են գլոբալ օրակարգը։ Միևնույն ժամանակ, առաջիկա տասնամյակներում մարդկության վրա առանցքային ազդեցություն կունենա կենսաբանությունը, որն առաջին անգամ սերտորեն կապված է հաշվողական տեխնոլոգիաների հետ։ Նա դա անվանել է եզակի շրջադարձային պահ, որը հնարավորություններ է բացում նորարարությունների համար:
Աֆեյանի խոսքով՝ ապագային չի կարելի վախով դիմավորել։ Երկրին անհրաժեշտ է մի գաղափար, որը ոչ միայն թույլ է տալիս արհեստական բանականությունը, այլև այն դարձնում է իր ռազմավարության մի մասը։ Նա համոզված է՝ արհեստական բանականության ոլորտում սեփական մշակումները կարող են դառնալ համակարգային խնդիրների լուծման գործիք, իսկ երևակայությունը՝ Հայաստանի տեխնոլոգիական վերելքի գլխավոր ռեսուրսը։

Соучредитель «Авроры» призвал создать собственный ИИ в Армении
На Глобальном инновационном форуме FAST предприниматель и сооснователь гуманитарной инициативы «Аврора» Нубар Афеян заявил, что Армения должна стремиться к созданию собственного искусственного интеллекта.
Он отметил, что обсуждать технологии в нынешних условиях сложно: государство сталкивается с угрозами существованию, ограниченными ресурсами, слабой экономикой и высокой региональной нестабильностью. Однако именно такие вызовы, по его словам, заставляют сконцентрироваться и искать новые формы развития.
Афеян подчеркнул, что мир переживает период беспрецедентного давления — войны, пандемии, информационные манипуляции и изменения климата формируют глобальную повестку. При этом ключевое влияние на человечество в ближайшие десятилетия окажет биология, которая впервые тесно связана с вычислительными технологиями. Он назвал это уникальным переломным моментом, открывающим возможности для инноваций.
По словам Афеяна, будущее нельзя встречать со страхом. Стране необходима идея, которая не просто допускает искусственный интеллект, а делает его частью своей стратегии. Он убеждён: собственные разработки в сфере ИИ могут стать инструментом решения системных проблем, а воображение — главным ресурсом технологического подъёма Армении.