Օպտիկամանրաթելային գծեր, երկաթուղային և ավտոմոբիլային երթուղիներ։ Հայաստանն ու ԱՄՆ-ն անցնում են "Թրամփի երթուղի" լայնածավալ տրանսպորտային միջանցքի գործնական փուլին
Ենթակառուցվածքը կզարգացնի TRIPP Company համատեղ ձեռնարկությունը
Հայաստանը և ԱՄՆ-ն ակտիվացրել են տարածաշրջանային տրանսպորտային ցանցի զարգացման "Թրամփի երթուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման" (TRIPP) նախագծի իրականացման շուրջ բանակցությունները։ Այս մասին Գերմանական արտաքին քաղաքականության միությունում ունեցած ելույթում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ նախագիծը մտնում է գործնական իրականացման փուլ։
Ենթակառուցվածքի կառավարման և կառուցման համար ստեղծվում է հայ-ամերիկյան TRIPP Company համատեղ ձեռնարկությունը, որը կգրանցվի Հայաստանում։ Ընկերությունը կստանա երկաթուղային և ավտոմոբիլային երթուղիների, ինչպես նաև նավթագազատարների և օպտիկամանրաթելային կապի գծերի զարգացման իրավունք։ Փաշինյանի խոսքով՝ շինարարական աշխատանքներին անցնելը նախատեսված է արդեն հաջորդ տարի։
Վարչապետն ընդգծել է, որ TRIPP-ն ամբողջությամբ համապատասխանում է "Խաղաղության խաչմերուկ" ազգային նախաձեռնությանը, որն ուղղված է տարածաշրջանում կապակցվածության ամրապնդմանը։ Նախագծի իրականացումը պետք է նոր փոխկախվածություններ ստեղծի երկրների միջև և դառնա կայուն խաղաղության լրացուցիչ գործոն։ Մասնավորապես, TRIPP-ը դիտարկվում է որպես Միջին միջանցքի հնարավոր տարր՝ Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի միջև տրանսպորտային երթուղի։
"Թրամփի երթուղի" նախագիծը ամրագրված է եռակողմ հռչակագրով, որը ստորագրվել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Հայաստանի, ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից։ Երևանում ակնկալում են, որ այն կդառնա տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերի նոր ճարտարապետության առանցքային օղակներից մեկը։

Инфраструктуру будет развивать СП TRIPP Company
Армения и США активизировали переговоры по реализации проекта развития региональной транспортной сети «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP). Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил в выступлении в Немецком обществе внешней политики, отметив, что проект выходит на этап практического выполнения.
Для управления и строительства инфраструктуры создаётся армяно-американское совместное предприятие TRIPP Company, которое будет зарегистрировано в Армении. Компания получит право на развитие железнодорожных и автомобильных маршрутов, а также нефтегазопроводов и волоконно-оптических линий связи. По словам Пашиняна, переход к строительным работам намечен уже на следующий год.
Премьер подчеркнул, что TRIPP полностью соответствует национальной инициативе «Перекрёсток мира», направленной на укрепление связности в регионе. Реализация проекта должна создать новые взаимозависимости между странами и стать дополнительным фактором устойчивого мира. В частности, TRIPP рассматривается как возможный элемент Среднего коридора — транспортного маршрута между Европой, Южным Кавказом и Центральной Азией.
Проект «Маршрут Трампа» закреплён трёхсторонней декларацией, подписанной 8 августа в Вашингтоне лидерами Армении, США и Азербайджана. В Ереване рассчитывают, что он станет одним из ключевых звеньев новой региональной архитектуры транспортных связей.