Հայաստանը և Հունաստանն ամրապնդում են համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում
Հայաստանը և Հունաստանը հաստատել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու մտադրությունը. այս մասին հայտնի է դարձել Հունաստանում Հայաստանի դեսպան Տիգրան Մկրտչյանի և երկրի թվային կառավարման փոխնախարար Խրիստոս Դերմենցոպուլոսի հանդիպման արդյունքում: Երկու կողմերն էլ նշել են, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումը երկու պետությունների ռազմավարական առաջնահերթությունն է:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են թվայնացման, նորարարությունների և հայ-հունական միջկառավարական հանձնաժողովի արձանագրությամբ նախատեսված պայմանավորվածությունների իրականացման առաջընթացը։ Հիշեցվել է, որ երկու երկրների նախարարությունները համաձայնեցրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որը կստորագրվի առաջիկա այցերից մեկի ժամանակ։ Փաստաթուղթը պետք է հիմք հանդիսանա տեխնոլոգիական և գիտական ուղղություններով գործընկերության խորացման համար:
Դեսպանը ընդգծել է, որ Հայաստանը երկնիշ աճ է գրանցում բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում և արդեն իսկ ներգրավում է խոշոր միջազգային ընկերություններ։ Օրինակներից է Firebird-ը, որն ուղղված է ամպային և AI ենթակառուցվածքային լուծումներին, որը հայտարարել է 500 միլիոն դոլարի ներդրումների մասին։ Մկրտչյանը հունական կողմին է ներկայացրել նաև Տումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հայեցակարգը, որը դարձել է հայկական կրթական հաջողության խորհրդանիշը ՏՏ ոլորտում։ Փոխնախարար Դերմենցոպուլոսն իր հերթին հայտնել է համագործակցության ընդլայնման շուրջ լրացուցիչ քննարկումներ անցկացնելու ծրագրերի մասին և բարձր է գնահատել DEFEA 2025 ցուցահանդեսին հայկական ընկերությունների մասնակցությունը։

Армения и Греция усиливают сотрудничество в сфере высоких технологий
Армения и Греция подтвердили намерение расширять сотрудничество в сфере высоких технологий — об этом стало известно по итогам встречи посла Армении в Греции Тиграна Мкртчяна и заместителя министра цифрового управления страны Христоса Дерменцопулоса. Обе стороны отметили, что развитие высокотехнологичной отрасли является стратегическим приоритетом для двух государств.
Участники встречи обсудили прогресс в цифровизации, инновациях и реализации договорённостей, предусмотренных протоколом армяно-греческой межправительственной комиссии. Было напомнено, что министерства двух стран согласовали меморандум о взаимопонимании, который подпишут во время одного из будущих визитов. Документ должен стать основой для углубления партнёрства в технологических и научных направлениях.
Посол подчеркнул, что Армения демонстрирует двузначные темпы роста в сфере высоких технологий и уже привлекает крупные международные компании. Среди примеров — Firebird, ориентированная на облачные и ИИ-инфраструктурные решения, которая объявила об инвестициях в объёме 500 млн долларов. Мкртчян также представил греческой стороне концепцию центра креативных технологий Тумо, ставшего символом армянского образовательного успеха в IT. Замминистра Дерменцопулос, в свою очередь, сообщил о планах провести дополнительные обсуждения по расширению сотрудничества и высоко оценил участие армянских компаний в выставке DEFEA 2025.