Հայաստանը և Լատվիան ընդլայնում են գործընկերությունը տեխնոլոգիաների ոլորտում
Հայաստանը և Լատվիան պայմանավորվել են խորացնել համագործակցությունը տեխնոլոգիական ոլորտի առանցքային ուղղություններով. այս մասին հայտնել են Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությունից՝ փոխնախարար Ռուբեն Սիմոնյանի և Լատվիայի դեսպան Էդիտե Մեդնեի հանդիպման արդյունքներով: Բանակցություններն ընդգրկել են մի շարք թեմաներ, որոնք որոշում են երկու երկրներում թվային տնտեսության և նորարարությունների զարգացումը:
Կողմերն առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձրել թվային գրագիտության ոլորտում փորձի փոխանակմանը, մասնագիտական վերապատրաստման ծրագրերի աջակցությանը, կիբերանվտանգության հարցերին և եվրոպական չափանիշների ինտեգրմանը: Զրուցակիցները քննարկել են համատեղ նախագծերի իրականացման ներուժը՝ ընդգծելով գիտահետազոտական նախաձեռնությունների զարգացման և R&D համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը:
Ռուբեն Սիմոնյանը խոսել է ստարտափ էկոհամակարգի ամրապնդման, նոր թիմերի ներգրավման, կիբերանվտանգության ոլորտում հանրային իրազեկվածության բարձրացման և ոլորտային ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին: Էդիտե Մեդնեն նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցության ներուժը զգալի է, և հայտնել է Լատվիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տեխնոլոգիական գործընկերության զարգացմանն ուղղված երկկողմ նախաձեռնություններին:

Армения и Латвия расширяют партнёрство в сфере технологий
Армения и Латвия договорились углубить сотрудничество по ключевым направлениям технологической сферы — об этом сообщили в Министерстве высокотехнологической промышленности по итогам встречи замминистра Рубена Симоняна с послом Латвии Эдите Медне. Переговоры охватили широкий спектр тем, определяющих развитие цифровой экономики и инноваций в обеих странах.
Стороны уделили особое внимание обмену опытом в области цифровой грамотности, поддержке программ профессиональной переподготовки, вопросам кибербезопасности и интеграции европейских стандартов. Собеседники обсудили потенциал для реализации совместных проектов, подчеркнув важность развития научно-исследовательских инициатив и расширения R&D-взаимодействия.
Рубен Симонян рассказал о шагах по укреплению стартап-экосистемы, вовлечению новых команд, повышению общественной осведомлённости в сфере кибербезопасности и улучшению отраслевой инфраструктуры. Эдите Медне отметила, что потенциал сотрудничества между двумя странами значителен, и выразила готовность Латвии поддерживать двусторонние инициативы, направленные на развитие технологического партнёрства.