Yandex Go-ն այլեւս "սեւ արկղ" չէ ուղեւորների համար
Yandex Go սերվիսում հայտնվել է ուղեւորության արժեքի մանրամասն վերծանումը։ Այժմ օգտատերերը կարող են տեսնել, թե ինչ բաղադրիչներից է ձեւավորվում վերջնական գինը, ներառյալ բարձր պահանջարկի ժամանակահատվածներում բարձրացնող գործակցի ճշգրիտ չափը։ Նորամուծությունը պետք է օգնի որոշում կայացնել՝ անմիջապես մեկնել, սպասել պահանջարկի նվազմանը, թե ընտրել տեղաշարժվելու այլ միջոց:
Գնի մանրամասնումը դարձել է Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության եւ սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի հետ համատեղ աշխատանքային խմբի աշխատանքի մի մասը։ Նախաձեռնությունն ուղղված է ծառայության թափանցիկության բարձրացմանը եւ ինչպես ուղեւորների, այնպես էլ փոխադրումների շուկայի մասնակիցների համար ավելի կանխատեսելի պայմանների ստեղծմանը:
Վերծանման մեջ ցուցադրվում են մեքենայի մատուցման արժեքը, բազային սակագինը՝ երթուղու րոպեների եւ կիլոմետրերի ընդհանուր գինը, ինչպես նաեւ մեքենաների պակասի դեպքում կիրառվող գործակիցը։ Առանձին ցուցադրվում է լրացուցիչ տարբերակների գինը, ներառյալ մանկական նստատեղը կամ կենդանիների փոխադրումը։ Մանրամասները տեսնելու համար բավական է սեղմել դրամի պատկերակին էկրանի վերին ձախ անկյունում՝ երթուղին եւ սակագինն ընտրելուց հետո:

Yandex Go перестал быть «чёрным ящиком» для пассажиров
В сервисе Yandex Go появилась подробная расшифровка стоимости поездки. Пользователи теперь могут увидеть, из каких компонентов формируется итоговая цена, включая точный размер повышающего коэффициента в периоды высокого спроса. Нововведение должно помочь принять решение — ехать сразу, подождать снижения спроса или выбрать альтернативный способ передвижения.
Детализация цены стала частью работы совместной рабочей группы с Комиссией по защите конкуренции и интересов потребителей Республики Армения. Инициатива направлена на повышение прозрачности сервиса и создание более предсказуемых условий как для пассажиров, так и для участников рынка перевозок.
В расшифровке отображаются стоимость подачи автомобиля, базовый тариф — суммарная цена минут и километров по маршруту, а также коэффициент, применяемый при нехватке машин. Отдельно показывается цена дополнительных опций, включая детское кресло или перевозку животных. Чтобы увидеть детализацию, достаточно нажать на значок драма в левом верхнем углу экрана после выбора маршрута и тарифа.