Հայաստանում կկառուցվի տարածաշրջանում առաջին արհեստական ինտելեկտի գերհամակարգիչներից մեկը Nvidia Blackwell-ի հարթակում
100 ՄՎտ հզորությամբ տվյալների մշակման կենտրոնը կանաչ լույս է ստացել
Հայկական Firebird ստարտափը ԱՄՆ կառավարության կողմից հավանություն է ստացել Հայաստան Nvidia-ի առաջադեմ գրաֆիկական արագացուցիչներ արտահանելու համար: Թույլտվությունը ճանապարհ է հարթում երկրում արհեստական ինտելեկտի համար տվյալների մշակման խոշոր կենտրոնի ստեղծման համար, մի նախագիծ, որի մասին ավելի վաղ հայտնել էր հենց Nvidia-ն: Այս մասին Bloomberg-ին ասել է Firebird-ի համահիմնադիր Ռազմիկ Օվակիմյանը:
Նախագիծը նախատեսում է 100 ՄՎտ հզորությամբ հաշվողական AI կլաստերի կառուցում՝ մոտ 500 միլիոն դոլարի սկզբնական ներդրումներով: Ենթակառուցվածքի հիմքում ընկած են Dell Technologies-ի սերվերները AI խնդիրների համար և Nvidia-ի նորագույն լուծումները Blackwell ճարտարապետության վրա: Առաջին փուլի մեկնարկը նախատեսված է 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում։ Օվակիմյանի խոսքով՝ դա կլինի արհեստական ինտելեկտի համար նախատեսված տվյալների մշակման առաջին կենտրոնը տարածաշրջանում:
Հաշվողական հզորության մոտ 20%-ը նախատեսվում է տրամադրել հայկական ընկերություններին, մնացած ռեսուրսները կառաջարկվեն միջազգային բիզնեսին առևտրային հիմունքներով: Առաջին փուլի ֆինանսավորումն ապահովվում է փոխառու միջոցների և Firebird-ի սեփական կապիտալի համադրությամբ: Նախագծի առանցքային աջակիցների թվում է հայկական ծագմամբ գործարար և Moderna-ի համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը:
Չիպերի մատակարարման ԱՄՆ-ի թույլտվությունը կարող է կարևոր քայլ լինել Հայաստանը արհեստական ինտելեկտի և բարձր տեխնոլոգիաների տարածաշրջանային կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ:

В Армении построят один из первых в регионе ИИ-суперкомпьютеров на платформе Nvidia Blackwell
Армянский стартап Firebird получил одобрение правительства США на экспорт в Армению передовых графических ускорителей Nvidia. Разрешение открывает дорогу к созданию в стране крупного центра обработки данных для искусственного интеллекта — проекта, о котором ранее сообщала сама Nvidia. Об этом Bloomberg рассказал сооснователь Firebird Размик Овакимян.
Проект предусматривает строительство вычислительного ИИ-кластера мощностью 100 МВт с начальными инвестициями около 500 млн долларов. В основе инфраструктуры — серверы Dell Technologies для задач ИИ и новейшие решения Nvidia на архитектуре Blackwell. Запуск первого этапа намечен на второй квартал 2026 года. По словам Овакимяна, это будет первый центр обработки данных такого масштаба для искусственного интеллекта в регионе.
Около 20% вычислительных мощностей планируется предоставить армянским компаниям, остальные ресурсы будут коммерчески предлагаться международному бизнесу. Финансирование первой очереди обеспечивается за счёт сочетания заёмных средств и собственного капитала Firebird. Среди ключевых сторонников проекта — предприниматель армянского происхождения и сооснователь Moderna Нубар Афеян.
Разрешение США на поставки чипов может стать важным шагом к превращению Армении в региональный хаб ИИ и высоких технологий.