150 մլրդ դրամ խողովակներում և պահեստներում. ՀԾԿՀ-ն կանաչ լույս է տվել "Գազպրոմ Արմենիա"-ի լայնածավալ ծրագրերին
Ընկերությունը առաջիկա տարիներին ներդրումներ կկատարի երկրի գազային ենթակառուցվածքում
Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հավանություն է տվել "Գազպրոմ Արմենիա" ՓԲԸ-ի 2026-2030 թվականների ներդրումային ծրագրին: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը կկազմի գրեթե 150,35 մլրդ դրամ՝ առանց ԱԱՀ-ի: Որոշումն ընդունվել է դեկտեմբերի 17-ին ՀԾԿՀ նիստում և ընդգրկում է երկրի գազային ենթակառուցվածքի զարգացման հիմնական ուղղությունները:
Ծախսերի ամենամեծ կետերը կապված են Աբովյանի ստորգետնյա գազապահեստի ընդլայնման հետ, որի վրա նախատեսվում է ուղղել 20,36 մլրդ դրամ, ինչպես նաև գազատրանսպորտային համակարգի վերակառուցման և զարգացման հետ, այս նպատակների համար նախատեսված է 50,36 մլրդ դրամ: Մոտ 59 մլրդ դրամ կուղղվի գազաբաշխիչ համակարգում աշխատանքներին, գրեթե 4,8 մլրդ դրամ՝ նոր բաժանորդների միացմանը, իսկ 3,56 մլրդ դրամ՝ Երևանի գազամատակարարման լրացուցիչ հզորությունների ապահովմանը:
"Գազպրոմ Արմենիա"-ն ռուսական "Գազպրոմ" հոլդինգի 100%-անոց դուստր ձեռնարկությունն է և մնում է Ռուսաստանից բնական գազի միակ մատակարարը հանրապետության ներքին շուկայի համար: Գազը մատակարարվում է Վրաստանի տարածքով տարանցիկ ճանապարհով, իսկ Հայաստանի սահմանին գինը կազմում է 165 դոլար 1000 խմ-ի համար: Բացի ներմուծումից, ընկերությունը պատասխանատու է գազի փոխադրման, պահպանման, բաշխման և երկրի ողջ գազային ենթակառուցվածքի զարգացման համար:

150 млрд драмов в трубы и хранилища: КРОУ дала зелёный свет масштабным планам «Газпром Армения»
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении одобрила инвестиционную программу ЗАО «Газпром Армения» на 2026–2030 годы. Общий объём вложений составит почти 150,35 млрд драмов без учёта НДС. Решение было принято на заседании КРОУ 17 декабря и охватывает ключевые направления развития газовой инфраструктуры страны.
Наиболее крупные статьи расходов связаны с расширением Абовянского подземного хранилища газа, на которое планируется направить 20,36 млрд драмов, а также с реконструкцией и развитием газотранспортной системы — на эти цели предусмотрено 50,36 млрд драмов. Ещё более 59 млрд драмов пойдут на работы в системе распределения газа, почти 4,8 млрд драмов — на подключение новых абонентов, а 3,56 млрд драмов — на обеспечение дополнительных мощностей газоснабжения Еревана.
«Газпром Армения» является 100%-й дочерней компанией российского холдинга «Газпром» и остаётся единственным поставщиком природного газа из России для внутреннего рынка республики. Газ поступает транзитом через Грузию, а цена на границе Армении составляет $165 за 1000 куб. м. Помимо импорта, компания отвечает за транспортировку, хранение, распределение газа и развитие всей газовой инфраструктуры страны.