"Թրամփի երթուղին" առանց Ռուսական երկաթուղիների. Հայաստանում նոր երկաթուղի են կառուցում
Հայաստանի հարավում TRIPP նախագծի շրջանակներում նախատեսվող 43 կմ երկարությամբ նոր երկաթուղին չի փոխանցվի Հարավկովկասյան երկաթուղու հաշվեկշռին։ Այս մասին հայտարարել է արտաքին կապերի խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը՝ մեկնաբանելով ապագա ենթակառուցվածքային նախագծի պարամետրերը։
Նրա խոսքով, երկրի գոյություն ունեցող երկաթուղային ողջ ցանցն այժմ գտնվում է ՀԿԵ-ի հաշվեկշռում, սակայն նոր հատվածը բացառություն կկազմի։ Գիծը, որը հայտնի է որպես այսպես կոչված "Թրամփի երթուղու" մի մաս, կպատկանի առանձին կառույցի՝ TRIPP ընկերությանը, որը նախատեսվում է ստեղծել հատուկ նախագծի իրականացման համար։
Այսպիսով, նոր ճանապարհը կստանա ինքնուրույն կարգավիճակ և չի մտնի Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքների գործող կառավարման համակարգի մեջ։ Այս որոշումը կարող է հեշտացնել ներդրումների ներգրավումը, արագացնել շինարարությունը և սահմանել հարավային երկրների հիմնական տրանսպորտային միջանցքների կառավարման նոր ձևաչափ։

«Маршрут Трампа» без РЖД: в Армении строят новую железную дорогу
Новая железная дорога протяжённостью 43 км, которую планируется построить на юге Армении в рамках проекта TRIPP, не будет передана на баланс Южно-Кавказской железной дороги. Об этом заявил глава парламентской комиссии по внешним связям Саркис Ханданян, комментируя параметры будущего инфраструктурного проекта.
По его словам, вся существующая железнодорожная сеть страны в настоящее время находится на балансе ЮКЖД, однако новый участок станет исключением. Линия, известная как часть так называемого «маршрута Трампа», будет принадлежать отдельной структуре — компании TRIPP, которую планируется создать специально под реализацию проекта.
Таким образом, новая дорога получит самостоятельный статус и не войдёт в действующую систему управления железнодорожной инфраструктурой Армении. Это решение может упростить привлечение инвестиций, ускорить строительство и задать новый формат управления ключевыми транспортными коридорами на юге страны.