Հայաստանում երկարաձգում են էլեկտրական մեքենաների հարկային արտոնությունները
ԱԱՀ-ից ազատ ներմուծումը կգործի մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջը, իսկ հետո՝ ըստ արտադրության տարեթվի
Մինչև 2026 թվականի հունվարի 31-ը Հայաստան ներմուծված էլեկտրական մեքենաները կազատվեն ԱԱՀ վճարումից։ Այս մասին հայտնել է Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ մեկնաբանելով էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի շուկային աջակցելու կառավարության նախաձեռնությունը։
Նրա խոսքով՝ նախօրեին Ազգային ժողովում ներկայացվել է օրինագիծ, որը նախատեսում է էլեկտրական մեքենաների ներմուծման դեպքում 20% ԱԱՀ-ից ազատում։ Արտոնությունը կտարածվի ցանկացած էլեկտրական մեքենայի վրա՝ անկախ դրանց արտադրության ամսաթվից, եթե դրանք երկիր ներմուծվեն մինչև 2026 թվականի հունվարի վերջը։
Բացի այդ, նախարարը հստակեցրել է, որ 2026 թվականի փետրվարի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը հարկային արտոնությունը կպահպանվի 2024, 2025 և 2026 թվականներին արտադրված էլեկտրական մեքենաների համար։ Այսպիսով, իշխանությունները հույս ունեն խթանել էլեկտրական մեքենաների ներմուծման հետագա աճը և արագացնել երկրում ավտոպարկի թարմացումը։

В Армении продлевают налоговые льготы для электромобилей
Электромобили, ввезённые в Армению до 31 января 2026 года, будут освобождены от уплаты НДС. Об этом сообщил министр экономики республики Геворг Папоян, комментируя инициативу правительства по поддержке рынка экологичного транспорта.
По его словам, накануне в Национальном собрании был представлен законопроект, предусматривающий освобождение от 20%-го НДС при импорте электромобилей. Льгота будет распространяться на любые электромобили вне зависимости от даты их производства, если они ввезены в страну до конца января 2026 года.
Кроме того, министр уточнил, что с 1 февраля по 31 декабря 2026 года налоговая преференция сохранится для электромобилей, выпущенных в 2024, 2025 и 2026 годах. Таким образом, власти рассчитывают стимулировать дальнейший рост импорта электромобилей и ускорить обновление автопарка в стране.