Երևանում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որն ուղղված է Հայաստանում երեխաների առցանց անվտանգության բարձրացմանը և թվային գրագիտության զարգացմանը: Փաստաթուղթը ստորագրել են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և "Իզմիրլյան" բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը:
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը ոչ միայն նոր հնարավորություններ է բերում, այլև լուրջ ռիսկեր, հատկապես երեխաների համար: Նրա խոսքով՝ հուշագիրը առանցքային նշանակություն ունի անվտանգ թվային միջավայրի ձևավորման համար և ընդգծում է վաղ տարիքից կիբերգրագիտության, մեդիագրագիտության և կիբերհիգիենայի հիմնական կանոնների պահպանման համակարգված ուսուցման կարևորությունը:
Ժաննա Անդրեասյանը կիբերանվտանգությունը անվանել է ժամանակակից մարտահրավերներից մեկը և ընդգծել, որ պաշտպանված միջավայր կարելի է ապահովել միայն պետության, կրթական համակարգի և հասարակական կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքի միջոցով: Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը հավելել է, որ թվային տեխնոլոգիաները դարձել են երեխաների և դեռահասների կյանքի անբաժան մասը, ուստի առցանց միջավայրում պաշտպանությունը պահանջում է համապարփակ և երկարաժամկետ մոտեցում, որն ուղղված է անվտանգությանը և տեխնոլոգիաների գիտակցված օգտագործմանը:

Authorities are focusing on cyber literacy, education, and joint actions by the state and society
A memorandum of understanding has been signed in Yerevan, aimed at enhancing online safety for children and developing digital literacy in Armenia. The document was signed by the Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, the Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan, and the Director of the Izmirlian Foundation Armen Chobanyan.
Mkhitar Hayrapetyan noted that the rapid development of technology brings not only new opportunities but also serious risks, especially for children. According to him, the memorandum is of key importance for creating a safe digital environment and emphasizes the importance of systematic training in cyber literacy, media literacy, and adherence to basic cyber hygiene rules from an early age.
Zhanna Andreasyan called cybersecurity one of the main challenges of our time and stressed that a protected environment can only be ensured through the joint work of the state, the educational system, and public organizations. UNICEF Representative in Armenia Christine Weigand added that digital technologies have become an integral part of the lives of children and adolescents, therefore, protection in the online environment requires a comprehensive and long-term approach focused on safety and conscious use of technology.