Երևանում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, որն ուղղված է Հայաստանում երեխաների առցանց անվտանգության բարձրացմանը և թվային գրագիտության զարգացմանը: Փաստաթուղթը ստորագրել են բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և "Իզմիրլյան" բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Չոբանյանը:
Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը ոչ միայն նոր հնարավորություններ է բերում, այլև լուրջ ռիսկեր, հատկապես երեխաների համար: Նրա խոսքով՝ հուշագիրը առանցքային նշանակություն ունի անվտանգ թվային միջավայրի ձևավորման համար և ընդգծում է վաղ տարիքից կիբերգրագիտության, մեդիագրագիտության և կիբերհիգիենայի հիմնական կանոնների պահպանման համակարգված ուսուցման կարևորությունը:
Ժաննա Անդրեասյանը կիբերանվտանգությունը անվանել է ժամանակակից մարտահրավերներից մեկը և ընդգծել, որ պաշտպանված միջավայր կարելի է ապահովել միայն պետության, կրթական համակարգի և հասարակական կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքի միջոցով: Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիստինե Վայգանդը հավելել է, որ թվային տեխնոլոգիաները դարձել են երեխաների և դեռահասների կյանքի անբաժան մասը, ուստի առցանց միջավայրում պաշտպանությունը պահանջում է համապարփակ և երկարաժամկետ մոտեցում, որն ուղղված է անվտանգությանը և տեխնոլոգիաների գիտակցված օգտագործմանը:

Цифровое детство под защитой: Армения усиливает безопасность детей в интернете
В Ереване подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на повышение онлайн-безопасности детей и развитие цифровой грамотности в Армении. Документ подписали министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян и директор благотворительного фонда «Измирлян» Армен Чобанян.
Мхитар Айрапетян отметил, что стремительное развитие технологий приносит не только новые возможности, но и серьёзные риски, особенно для детей. По его словам, меморандум имеет ключевое значение для формирования безопасной цифровой среды и подчёркивает важность системного обучения киберграмотности, медиаграмотности и соблюдению базовых правил кибергигиены с раннего возраста.
Жанна Андреасян назвала кибербезопасность одним из главных вызовов современности и подчеркнула, что обеспечить защищённую среду можно только через совместную работу государства, образовательной системы и общественных организаций. Представитель ЮНИСЕФ в Армении Кристине Вайганд добавила, что цифровые технологии стали неотъемлемой частью жизни детей и подростков, поэтому защита в онлайн-среде требует комплексного и долгосрочного подхода, ориентированного на безопасность и осознанное использование технологий.