Եվրասիական զարգացման բանկը հայտարարել է Երևանի մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցմանը մասնակցելու իր հետաքրքրության մասին։ Այս մասին հայտնել է ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ Յարոսլավ Մանդրոնը՝ նշելով, որ բանկն արդեն միջոցներ է հատկացրել այս նախագծի համար։ Նրա խոսքով, վերջերս հույս է առաջացել, որ Հայաստանի մայրաքաղաքում մետրոյի զարգացման աշխատանքներն իսկապես անցել են ակտիվ փուլ։
ԵԱԶԲ-ն ընդգծում է, որ պատրաստ է դիտարկել ինչպես շինարարության ուղղակի ֆինանսավորումը, այնպես էլ դրամաշնորհային միջոցների հատկացումը նախապատրաստական միջոցառումների համար։ Ընդ որում, բանկը հայկական կողմից սպասում է կոնկրետ առաջարկների և մասնակցության ձևաչափի ըմբռնման։ Ավելի վաղ ԵԱԶԲ-ն արդեն նշել էր նախագիծն աջակցելու իր պատրաստակամությունը վաղ փուլերում, ներառյալ նախագծային և կազմակերպչական աշխատանքները։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը բացվել է 1981 թվականին և այսօր ներառում է 10 կայարան՝ 13,4 կմ ընդհանուր երկարությամբ։ Քաղաքային իշխանությունները պլանավորում են կառուցել 2 նոր կայարան՝ "Աջափնյակ", որի նախագիծն արդեն մշակվել է և գնահատվում է մոտ 50 միլիոն դոլար, ինչպես նաև "Սուրմալու", որը գտնվում է տեխնիկատնտեսական հիմնավորման և քաղաքաշինական հայեցակարգի մշակման փուլում։

ЕАБР готов войти в метро Еревана
Евразийский банк развития заявил о заинтересованности в участии в строительстве новой станции Ереванского метрополитена. Об этом сообщил заместитель председателя правления ЕАБР Ярослав Мандрон, отметив, что у банка уже зарезервированы средства под этот проект. По его словам, в последнее время появилась надежда, что работы по развитию метро в столице Армении действительно перешли в активную фазу.
В ЕАБР подчёркивают, что готовы рассматривать как прямое финансирование строительства, так и выделение грантовых средств на подготовительные мероприятия. При этом банк ожидает от армянской стороны конкретных предложений и понимания формата участия. Ранее ЕАБР уже обозначал готовность поддержать проект на ранних стадиях, включая предпроектные и организационные работы.
Ереванский метрополитен имени Карена Демирчяна был открыт в 1981 году и сегодня включает 10 станций общей протяжённостью 13,4 км. Власти города планируют строительство 2 новых станций: «Ачапняк», проект которой уже разработан и оценивается примерно в 50 млн долларов, а также «Сурмалу», находящуюся на этапе подготовки технико-экономического обоснования и градостроительной концепции.