Եվրասիական զարգացման բանկը հայտարարել է Երևանի մետրոպոլիտենի նոր կայարանի կառուցմանը մասնակցելու իր հետաքրքրության մասին։ Այս մասին հայտնել է ԵԱԶԲ վարչության նախագահի տեղակալ Յարոսլավ Մանդրոնը՝ նշելով, որ բանկն արդեն միջոցներ է հատկացրել այս նախագծի համար։ Նրա խոսքով, վերջերս հույս է առաջացել, որ Հայաստանի մայրաքաղաքում մետրոյի զարգացման աշխատանքներն իսկապես անցել են ակտիվ փուլ։
ԵԱԶԲ-ն ընդգծում է, որ պատրաստ է դիտարկել ինչպես շինարարության ուղղակի ֆինանսավորումը, այնպես էլ դրամաշնորհային միջոցների հատկացումը նախապատրաստական միջոցառումների համար։ Ընդ որում, բանկը հայկական կողմից սպասում է կոնկրետ առաջարկների և մասնակցության ձևաչափի ըմբռնման։ Ավելի վաղ ԵԱԶԲ-ն արդեն նշել էր նախագիծն աջակցելու իր պատրաստակամությունը վաղ փուլերում, ներառյալ նախագծային և կազմակերպչական աշխատանքները։
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենը բացվել է 1981 թվականին և այսօր ներառում է 10 կայարան՝ 13,4 կմ ընդհանուր երկարությամբ։ Քաղաքային իշխանությունները պլանավորում են կառուցել 2 նոր կայարան՝ "Աջափնյակ", որի նախագիծն արդեն մշակվել է և գնահատվում է մոտ 50 միլիոն դոլար, ինչպես նաև "Սուրմալու", որը գտնվում է տեխնիկատնտեսական հիմնավորման և քաղաքաշինական հայեցակարգի մշակման փուլում։

EBRD Ready to Invest in Yerevan Metro
The Eurasian Development Bank has announced its interest in participating in the construction of a new station on the Yerevan Metro. This was stated by Yaroslav Mandron, Deputy Chairman of the Board of the EBRD, noting that the bank has already reserved funds for this project. According to him, recently there has been hope that work on the development of the metro in the capital of Armenia has indeed entered an active phase.
The EBRD emphasizes that it is ready to consider both direct financing of construction and the allocation of grant funds for preparatory activities. At the same time, the bank expects specific proposals from the Armenian side and an understanding of the format of participation. Previously, the EBRD had already indicated its readiness to support the project at an early stage, including pre-project and organizational work.
The Karen Demirchyan Yerevan Metro was opened in 1981 and today includes 10 stations with a total length of 13.4 km. The city authorities are planning the construction of 2 new stations: "Achapnyak", the project of which has already been developed and is estimated at approximately $50 million, as well as "Surmalu", which is at the stage of preparing a feasibility study and urban planning concept.