Հայաստանը առաջին քայլն արեց ռոբոտային վիրաբուժության ոլորտում
Հայաստանում կայացել է առաջին ռոբոտային վիրաբուժական միջամտությունը, հայտնում են Երևանի բժշկական համալսարանից։ Վիրահատությունը տեղի է ունեցել "Սլավմեդ" բժշկական կենտրոնում և դարձել է երկրի պատմության մեջ առաջին միջամտությունը՝ ռոբոտային համակարգի կիրառմամբ։
Համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը ընդգծել է, որ վիրահատությունը եղել է միզաբանական՝ երիկամի ռոբոտային ռեզեկցիա, և անցել է հաջողությամբ։ Վիրաբուժական միջամտությունը կատարել է միզաբան Մհեր Մխիթարյանը։
Ռոբոտային վիրաբուժության ներդրումը նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի բժշկության համար՝ բարձրացնելով վիրահատությունների ճշգրտությունը և նվազագույնի հասցնելով ռիսկերը պացիենտների համար, ինչպես նաև հիմք է դնում երկրում առաջադեմ բժշկական տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման համար։

First Robot-Assisted Surgery Successfully Performed in the Country
The first robotic surgical operation took place in Armenia, as reported by Yerevan State Medical University. The operation took place at the "SlavMed" Medical Center and became the first procedure in the country's history using a robotic system.
Rector of the University, Armen Muradyan, emphasized that the operation was urological - robotic kidney resection - and was successful. The surgical intervention was performed by urologist Mher Mkhitaryan.
The introduction of robotic surgery opens up new opportunities for medicine in Armenia, increasing the accuracy of operations and minimizing risks for patients, as well as laying the foundation for further development of advanced medical technologies in the country.