Հայաստանը առաջին քայլն արեց ռոբոտային վիրաբուժության ոլորտում
Հայաստանում կայացել է առաջին ռոբոտային վիրաբուժական միջամտությունը, հայտնում են Երևանի բժշկական համալսարանից։ Վիրահատությունը տեղի է ունեցել "Սլավմեդ" բժշկական կենտրոնում և դարձել է երկրի պատմության մեջ առաջին միջամտությունը՝ ռոբոտային համակարգի կիրառմամբ։
Համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը ընդգծել է, որ վիրահատությունը եղել է միզաբանական՝ երիկամի ռոբոտային ռեզեկցիա, և անցել է հաջողությամբ։ Վիրաբուժական միջամտությունը կատարել է միզաբան Մհեր Մխիթարյանը։
Ռոբոտային վիրաբուժության ներդրումը նոր հնարավորություններ է բացում Հայաստանի բժշկության համար՝ բարձրացնելով վիրահատությունների ճշգրտությունը և նվազագույնի հասցնելով ռիսկերը պացիենտների համար, ինչպես նաև հիմք է դնում երկրում առաջադեմ բժշկական տեխնոլոգիաների հետագա զարգացման համար։

Армения сделала первый шаг в роботизированной хирургии
В Армении состоялась первая роботизированная хирургическая операция, сообщили в Ереванском медицинском университете. Операция прошла в медицинском центре «СлавМед» и стала первой в истории страны процедурой с использованием роботизированной системы.
Ректор университета Армен Мурадян подчеркнул, что операция была урологической — роботическая резекция почки — и прошла успешно. Хирургическое вмешательство выполнил уролог Мгер Мхитарян.
Введение роботизированной хирургии открывает новые возможности для медицины Армении, повышая точность операций и минимизируя риски для пациентов, а также закладывает основу для дальнейшего развития передовых медицинских технологий в стране.