Հայկական Areg.ai ստարտափը ներկայացրել է արևային "Սոբոտ" ռոբոտը
Krisp-ի համահիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը պատմել է 6 միլիոն դոլարի ներգրավման, արհեստական բանականության հարթակի զարգացման և Արևմտյան շուկաներ դուրս գալով Հայաստանում ռոբոտների արտադրություն սկսելու պլանների մասին
Krisp-ի համահիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը ամփոփել է Areg.ai ստարտափի առաջին տարվա աշխատանքները և ցույց տվել "Սոբոտ" անունով արևային ռոբոտը:
Մինասյանի խոսքով, Areg.ai-ը գործարկվել է ուղիղ մեկ տարի առաջ Հայկ Հարությունյանի և Արմեն Գարիբյանի հետ միասին։ Նախագծի նպատակն է ռոբոտների և արհեստական բանականության ալգորիթմների օգտագործման շնորհիվ խոշոր արևային էլեկտրակայանները դարձնել առավելագույնս ինքնավար։ Այս ընթացքում թիմին հաջողվել է ներգրավել 6 միլիոն դոլարի ներդրումներ, ստեղծել սեփական հարթակ, մշակել անօդաչու թռչող սարքերից ստացված պատկերների հիման վրա անսարքությունների հայտնաբերման ալգորիթմներ, ինչպես նաև բջջային հավելվածներ և այլ լուծումներ։
Մինասյանն առանձնահատուկ նշել է ռոբոտաշինության ուղղությունը՝ այն անվանելով տարվա գլխավոր ձեռքբերումներից մեկը։ Թիմը ներկայացրել է "Սոբոտ" արևային ռոբոտը, որը նախատեսված է արևային մարտկոցների ստուգման, խոտհնձման, խոշոր կենդանիներին վախեցնելու, տեսանկարահանման և ամրակցման տարրերի ավտոմատ ձգման համար։
2026 թվականին Areg.ai-ը նախատեսում է Հայաստանում գործարկել "Սոբոտի" և այլ ռոբոտների զանգվածային արտադրությունը, ինչպես նաև սկսել դրանց մատակարարումը արևմտյան շուկաներ։ Առաջին նախատիպն արդեն ցույց են տվել թիմին, և, ինչպես խոստովանել է Մինասյանը, հենց այդ պահին է նա զգացել, որ ֆիզիկական ռոբոտի հետ էմոցիոնալ կապը շատ ավելի ուժեղ է, քան ծրագրային արհեստական բանականության հետ, գոնե այն պատճառով, որ ռոբոտին կարելի է գրկել։
Կատակով գործարարը հավելել է, որ WALL-E կերպարի հետ արտաքին նմանության պատճառով նա առաջարկել է "Սոբոտին" վերանվանել "Վլե"՝ ընդգծելով ռոբոտի հայկական ծագումը, սակայն թիմը չի պաշտպանել այդ գաղափարը։

Krisp co-founder Artavazd Minasyan talks about raising $6 million, developing an AI platform, and plans to set up robot production in Armenia with access to Western markets
Krisp co-founder Artavazd Minasyan summed up the first year of operation of the Areg.ai startup and presented a solar robot called "Sobot."
According to Minasyan, Areg.ai was launched exactly one year ago together with Hayk Harutyunyan and Armen Garibyan. The goal of the project is to make large solar power plants as autonomous as possible through the use of robots and artificial intelligence algorithms. During this time, the team managed to attract $6 million in investments, create its own platform, develop algorithms for detecting malfunctions from drone images, as well as mobile applications and other solutions.
Minasyan separately noted the robotics direction, calling it one of the main achievements of the year. The team presented the "Sobot" solar robot, which is designed for inspecting solar panels, mowing grass, scaring away large animals, video shooting, and automatically tightening fasteners.
In 2026, Areg.ai plans to launch mass production of "Sobot" and other robots in Armenia, as well as begin supplying them to Western markets. The first prototype has already been shown to the team, and, as Minasyan admitted, it was at this moment that he felt that the emotional connection with a physical robot is much stronger than with a software AI - if only because the robot can be hugged.
The entrepreneur jokingly added that due to its external resemblance to the WALL-E character, he suggested renaming "Sobot" to "Vle", emphasizing the Armenian origin of the robot, but the team did not support this idea.