Երևանը ներդրումներ է կատարում տրոլեյբուսներում
"Աջափնյակ" մետրոյի կայարանի կառուցման համար նախատեսված գումարով Երևանում գնվել է 45 նոր տրոլեյբուս՝ քաղաքային տրանսպորտի զարգացմանն աջակցելու համար:
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտնել է, որ կայարանի կառուցման համար սկզբում հատկացված միջոցներն ուղղվել են 12 մետր երկարությամբ տրոլեյբուսների ձեռքբերմանը, որոնք քաղաք կժամանեն հաջորդ տարվա ապրիլ-մայիս ամիսներին։ Նրա խոսքով, "Աջափնյակ" նախագիծը մնում է Հայաստանի պատմության մեջ ամենաբարդ և ռիսկային նախագծերից մեկը, որը պահանջում է զգալի ժամանակ և իրականացման հատուկ պայմաններ:
Ավելի վաղ նախատեսվում էր կայարանին հատկացնել 9,6 մլրդ դրամ, այնուհետև գումարը կրճատվել է մինչև 1,4 մլրդ, իսկ 2026 թվականի բյուջեում ավելացվել է ևս 2 մլրդ դրամ՝ ինժեներատեխնիկական հսկողության և հողերի օտարման համար։ Ավինյանը ընդգծել է, որ "Աջափնյակ" կայարանի կառուցումը կընթանա FIDIC միջազգային ստանդարտներով, իսկ տրանսպորտային հանգույցը մետրոյի ուղևորահոսքը կավելացնի 22-25%-ով:

Yerevan invests in trolleybuses
The money intended for the construction of the "Achapnyak" metro station was used to purchase 45 new trolleybuses in Yerevan to support the development of urban transport.
The Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, announced that the funds originally allocated for the construction of the station were used to purchase 12-meter-long trolleybuses, which will arrive in the city in April–May of next year. According to him, the "Achapnyak" project remains one of the most complex and risky in the history of Armenia, requiring significant time and special implementation conditions.
Previously, it was planned to allocate 9.6 billion drams for the station, then the amount was reduced to 1.4 billion, and in the 2026 budget, another 2 billion drams were added for engineering and technical supervision and land acquisition. Avinyan emphasized that the construction of the "Achapnyak" station will be carried out according to international FIDIC standards, and the transport hub will increase the metro's passenger flow by 22–25%.