2026 թվականի մարտի 11-ից Turkish Airlines-ը կսկսի ամենօրյա չվերթներ իրականացնել Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ երթուղով։ Որոշումը անվանել են "հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին ևս մեկ քայլ", X-ում հայտնել է Հայաստանի հետ բանակցություններում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը։
Չնայած երկրների միջև ցամաքային սահմանը փակ է 1993 թվականից, ավիահաղորդակցությունը երբեք ամբողջությամբ չի դադարեցվել։ Ավելի վաղ չվերթներն իրականացվում էին անկանոն կերպով, իսկ այժմ ամենօրյա թռիչքները կապահովեն կայուն կապ մայրաքաղաքների միջև։
Միևնույն ժամանակ, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացման հարցը մնում է չլուծված։ Հայկական կողմը պատրաստ է այդ քայլին և "Մարգարա" անցակետը բերել է տեխնիկական պատրաստության։ Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչների վերջին հանդիպմանը քննարկվել են կարգավորման հիմնական հարցերը, այդ թվում՝ 2022 թվականի հուլիսին ձեռք բերված սահմանի մասնակի բացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման արագացումը։

From March 11, 2026, Turkish Airlines will begin operating daily flights on the Istanbul - Yerevan - Istanbul route. The decision was called "another step towards the settlement of Armenian-Turkish relations," Serdar Kylych, Turkey's special representative for negotiations with Armenia, said in X.
Although the land border between the countries has been closed since 1993, air communication has never completely stopped. Previously, flights were operated irregularly, but now daily flights will provide stable communication between the capitals.
At the same time, the issue of opening the land border for citizens of third countries remains unresolved. The Armenian side is ready for this step and has brought the "Margara" checkpoint into technical readiness. The last meeting of representatives of Turkey and Armenia discussed key issues of normalization, including accelerating the implementation of agreements on the partial opening of the border, reached in July 2022.