2026 թվականի մարտի 11-ից Turkish Airlines-ը կսկսի ամենօրյա չվերթներ իրականացնել Ստամբուլ-Երևան-Ստամբուլ երթուղով։ Որոշումը անվանել են "հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհին ևս մեկ քայլ", X-ում հայտնել է Հայաստանի հետ բանակցություններում Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչը։
Չնայած երկրների միջև ցամաքային սահմանը փակ է 1993 թվականից, ավիահաղորդակցությունը երբեք ամբողջությամբ չի դադարեցվել։ Ավելի վաղ չվերթներն իրականացվում էին անկանոն կերպով, իսկ այժմ ամենօրյա թռիչքները կապահովեն կայուն կապ մայրաքաղաքների միջև։
Միևնույն ժամանակ, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացման հարցը մնում է չլուծված։ Հայկական կողմը պատրաստ է այդ քայլին և "Մարգարա" անցակետը բերել է տեխնիկական պատրաստության։ Թուրքիայի և Հայաստանի ներկայացուցիչների վերջին հանդիպմանը քննարկվել են կարգավորման հիմնական հարցերը, այդ թվում՝ 2022 թվականի հուլիսին ձեռք բերված սահմանի մասնակի բացման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների իրականացման արագացումը։

С 11 марта 2026 года Turkish Airlines начнет выполнять ежедневные рейсы по маршруту Стамбул — Ереван — Стамбул. Решение назвали «еще одним шагом на пути урегулирования армяно-турецких отношений», сообщил в X специальный представитель Турции по переговорам с Арменией Сердар Кылыч.
Хотя сухопутная граница между странами закрыта с 1993 года, авиасообщение никогда полностью не прекращалось. Ранее рейсы выполнялись нерегулярно, а теперь ежедневные перелеты обеспечат стабильное сообщение между столицами.
В то же время вопрос открытия сухопутной границы для граждан третьих стран остается нерешенным. Армянская сторона готова к этому шагу и привела КПП «Маргара» в техническую готовность. На последней встрече представителей Турции и Армении обсуждались ключевые вопросы нормализации, включая ускорение реализации договоренностей о частичном открытии границы, достигнутых в июле 2022 года.