Հայաստանի ԿԸՀ-ն ընտրություններում կօգտագործի նոր ինտերնետային տեխնոլոգիաներ
2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կներդնի մոնիտորինգի և վերահսկողության ժամանակակից գործիքներ։ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտնել է, որ նոր ծրագրերը թույլ կտան մանրակրկիտ հետևել քարոզարշավների ֆինանսավորմանը և ամբողջ ընտրական գործունեությանը, ներառյալ համացանցում քարոզչությանը։
Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ կօգտագործվեն ավելի առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, որոնք կապահովեն ֆինանսական թափանցիկություն և օրենքի պահպանում ընտրությունների բոլոր փուլերում։ Դա թույլ կտա ժամանակին բացահայտել խախտումները և իրականացնել ընտրական գործընթացի օբյեկտիվ վերլուծություն։
Խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են 2026 թվականի հունիսի 2-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում։ ԿԸՀ-ն ընդգծում է, որ այս գործիքների ներդրման շնորհիվ քվեարկությունը կդառնա առավելագույնս թափանցիկ և վերահսկելի, իսկ մասնակիցները կկարողանան վստահել արդյունքներին։

ЦИК Армении будет использовать новые интернет-технологии на выборах
На парламентских выборах 2026 года в Армении Центральная избирательная комиссия внедрит современные инструменты мониторинга и контроля. Председатель ЦИК Ваагн Овакимян сообщил, что новые программы позволят тщательно отслеживать финансирование кампаний и всю избирательную активность, включая агитацию в интернете.
В сотрудничестве с международными партнерами будут использоваться более продвинутые технологии, обеспечивающие финансовую прозрачность и соблюдение закона на всех этапах выборов. Это позволит своевременно выявлять нарушения и проводить объективный анализ хода избирательного процесса.
Парламентские выборы запланированы на период с 2 по 12 июня 2026 года. ЦИК подчеркивает, что благодаря внедрению этих инструментов голосование станет максимально прозрачным и подконтрольным, а участники смогут доверять результатам.