Հայաստանի ԿԸՀ-ն ընտրություններում կօգտագործի նոր ինտերնետային տեխնոլոգիաներ
2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կներդնի մոնիտորինգի և վերահսկողության ժամանակակից գործիքներ։ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտնել է, որ նոր ծրագրերը թույլ կտան մանրակրկիտ հետևել քարոզարշավների ֆինանսավորմանը և ամբողջ ընտրական գործունեությանը, ներառյալ համացանցում քարոզչությանը։
Միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ կօգտագործվեն ավելի առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, որոնք կապահովեն ֆինանսական թափանցիկություն և օրենքի պահպանում ընտրությունների բոլոր փուլերում։ Դա թույլ կտա ժամանակին բացահայտել խախտումները և իրականացնել ընտրական գործընթացի օբյեկտիվ վերլուծություն։
Խորհրդարանական ընտրությունները նախատեսված են 2026 թվականի հունիսի 2-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում։ ԿԸՀ-ն ընդգծում է, որ այս գործիքների ներդրման շնորհիվ քվեարկությունը կդառնա առավելագույնս թափանցիկ և վերահսկելի, իսկ մասնակիցները կկարողանան վստահել արդյունքներին։

Armenia's CEC to Use New Internet Technologies in Elections
In the 2026 parliamentary elections in Armenia, the Central Electoral Commission will introduce modern monitoring and control tools. CEC Chairman Vahagn Hovakimyan announced that the new programs will allow for careful monitoring of campaign financing and all electoral activity, including online campaigning.
In cooperation with international partners, more advanced technologies will be used to ensure financial transparency and compliance with the law at all stages of the elections. This will allow for timely detection of violations and objective analysis of the electoral process.
The parliamentary elections are scheduled for the period from June 2 to June 12, 2026. The CEC emphasizes that thanks to the introduction of these tools, the voting will become as transparent and controllable as possible, and participants will be able to trust the results.