Ինժեներական քաղաքի Փառքի ծառուղում հավերժացվել են բարձր տեխնոլոգիաների առաջատարները
Հուշանվեր աստղեր են ստացել Հայաստանի պետական մրցանակի երեք միջազգային դափնեկիրները՝ գլոբալ նորարարության մեջ ներդրման համար
Հայաստանի ինժեներական քաղաքում տեղադրվել են 2022-2024 թվականների գլոբալ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրման համար պետական մրցանակի դափնեկիրների անուններով աստղեր։ Հուշատախտակների վրա իրենց անուններն են ստացել Adobe-ի գլխավոր տնօրեն Շանտանու Նարայանը, Infosys-ի հիմնադիր Նարայանա Մուրթին և AIPLAB կոնսորցիումի ղեկավար դոկտոր Յոշիակի Դայմոն Ագիվարան:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ընդգծել է, որ պետության և տեխնոլոգիական համայնքի ուշադրությունը կենտրոնացած է անհատի վրա՝ որպես նորարարության, առաջնորդության և համընդհանուր արժեքների աղբյուր։ Նման մասնագետները արժեք են ստեղծում ոչ միայն իրենց ընկերությունների, այլև ամբողջ մարդկության համար:
Արարողությանը ելույթ են ունեցել նաև տեխնոլոգիական ընկերությունների, հիմնադրամների և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Synopsis Armenia-ի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը, Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպան Աոկի Յուտական և Viva-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Դավիթ Գևորգյանը, նշելով մրցանակի կարևորությունը երկրի նորարարական հատվածի զարգացման համար:

Leaders of High Technology Immortalized on the Alley of Fame in the Engineering City
Commemorative stars were awarded to three international laureates of the State Prize of Armenia for their contribution to global innovation
Stars bearing the names of the laureates of the State Prize for Contribution to Global High Technologies for 2022-2024 have been installed in the Engineering City of Armenia. Adobe CEO Shantanu Narayen, Infosys founder Narayana Murthy, and AIPLAB Consortium Head Dr. Yoshiaki Daimon Agiwara received names on the commemorative plaques.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan emphasized that the attention of the state and the technological community is focused on the individual as a source of innovation, leadership, and universal values. Such specialists create value not only for their companies but also for all of humanity.
Representatives of technology companies, foundations, and the diplomatic corps also spoke at the ceremony, including Synopsis Armenia Director Hovik Musayelyan, Japanese Ambassador to Armenia Aoki Yutaka, and Viva Deputy General Director David Gevorgyan, noting the importance of the award for the development of the country's innovation sector.