Ինչո՞ւ է հետաձգվում Երևանում "Աջափնյակ" մետրոյի կառուցումը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը բացատրել է «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի կառուցման հետաձգումը և պատմել, թե բյուջեից հատկացված միջոցներն ուղղվել են որտեղ։ Սկզբում նախագծի մեկնարկը նախատեսված էր 2024 թվականին, այնուհետև ժամկետները տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջ, իսկ ավելի ուշ՝ 2026 թվական։
Քաղաքային խորհրդի անդամ Աննա Ավետիսյանը նշել է, որ 2025 թվականին նախագծին հատկացվել է 9,6 միլիարդ դրամ, սակայն արդյունքում թողել են ընդամենը 1,4 միլիարդ, իսկ 2026 թվականին ավելացրել են ևս 2 միլիարդ։ Ավինյանը պարզաբանել է, որ գրեթե 7 միլիարդ դրամն ուղղվել է տրանսպորտի զարգացմանը, այդ թվում՝ 45 նոր 12 մետրանոց տրոլեյբուսների գնմանը, որոնք քաղաք կժամանեն 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին։
Քաղաքապետը «Աջափնյակ» կայարանի կառուցումն անվանել է Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ ամենաբարդերից մեկը՝ ռիսկի բարձր մակարդակով։ Նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ է հատուկ մրցութային ընթացակարգ՝ հաշվի առնելով FIDIC-ի սկզբունքները՝ շինարարության կառավարելիությունն ապահովելու համար։
2026 թվականին հատկացված 2 միլիարդ դրամը կուղղվի ինժեներատեխնիկական հսկողությանը և հողերի օտարմանը։ Ավինյանը ընդգծել է, որ նոր կայարանը կդառնա տրանսպորտային հանգույց, որը կկարողանա մետրոյի ուղևորահոսքն ավելացնել 22-25%-ով։
Երևանի մետրոպոլիտենը, որը հիմնադրվել է 1981 թվականին և ներառում է 13,4 կմ ընդհանուր երկարությամբ 10 կայարան, շաբաթական տեղափոխում է ավելի քան 500 հազար ուղևոր։ «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 50 միլիոն դոլար, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը պատրաստել է ռուսական «Метрогипротранс» ընկերությունը, իսկ կապալառուի ընտրությունը սպասվում է մինչև 2025 թվականի վերջ։

Почему строительство метро «Ачапняк» в Ереване откладывается
Мэр Еревана Тигран Авинян объяснил задержку со строительством станции метро «Ачапняк» и рассказал, куда были перераспределены средства из бюджета. Изначально запуск проекта планировался на 2024 год, затем сроки сдвинули на конец 2025-го, а позже – на 2026-й.
Член городского Совета Анна Аветисян отметила, что на проект в 2025 году выделялось 9,6 млрд драмов, но в итоге оставили лишь 1,4 млрд, а на 2026-й добавили еще 2 млрд. Авинян пояснил, что почти 7 млрд драмов были направлены на развитие транспорта, в том числе на закупку 45 новых 12-метровых троллейбусов, которые поступят в город в апреле-мае 2026 года.
Строительство станции «Ачапняк» мэр назвал одним из самых сложных в новейшей истории Армении с высоким уровнем риска. Для реализации проекта требуется специальная конкурсная процедура с учетом принципов FIDIC, чтобы обеспечить управляемость строительства.
Выделенные на 2026 год 2 млрд драмов пойдут на инженерно-технический надзор и отчуждение земель. Авинян подчеркнул, что новая станция станет транспортным хабом, способным увеличить пассажиропоток метро на 22–25%.
Ереванский метрополитен, основанный в 1981 году и включающий 10 станций общей протяжённостью 13,4 км, еженедельно перевозит более 500 тыс. пассажиров. Общая стоимость строительства станции «Ачапняк» оценивается примерно в $50 млн, проектно-сметную документацию подготовила российская компания «Метрогипротранс», а выбор подрядчика ожидается к концу 2025 года.