Ինչո՞ւ է հետաձգվում Երևանում "Աջափնյակ" մետրոյի կառուցումը
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը բացատրել է «Աջափնյակ» մետրոյի կայարանի կառուցման հետաձգումը և պատմել, թե բյուջեից հատկացված միջոցներն ուղղվել են որտեղ։ Սկզբում նախագծի մեկնարկը նախատեսված էր 2024 թվականին, այնուհետև ժամկետները տեղափոխվեցին 2025 թվականի վերջ, իսկ ավելի ուշ՝ 2026 թվական։
Քաղաքային խորհրդի անդամ Աննա Ավետիսյանը նշել է, որ 2025 թվականին նախագծին հատկացվել է 9,6 միլիարդ դրամ, սակայն արդյունքում թողել են ընդամենը 1,4 միլիարդ, իսկ 2026 թվականին ավելացրել են ևս 2 միլիարդ։ Ավինյանը պարզաբանել է, որ գրեթե 7 միլիարդ դրամն ուղղվել է տրանսպորտի զարգացմանը, այդ թվում՝ 45 նոր 12 մետրանոց տրոլեյբուսների գնմանը, որոնք քաղաք կժամանեն 2026 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին։
Քաղաքապետը «Աջափնյակ» կայարանի կառուցումն անվանել է Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ ամենաբարդերից մեկը՝ ռիսկի բարձր մակարդակով։ Նախագծի իրականացման համար անհրաժեշտ է հատուկ մրցութային ընթացակարգ՝ հաշվի առնելով FIDIC-ի սկզբունքները՝ շինարարության կառավարելիությունն ապահովելու համար։
2026 թվականին հատկացված 2 միլիարդ դրամը կուղղվի ինժեներատեխնիկական հսկողությանը և հողերի օտարմանը։ Ավինյանը ընդգծել է, որ նոր կայարանը կդառնա տրանսպորտային հանգույց, որը կկարողանա մետրոյի ուղևորահոսքն ավելացնել 22-25%-ով։
Երևանի մետրոպոլիտենը, որը հիմնադրվել է 1981 թվականին և ներառում է 13,4 կմ ընդհանուր երկարությամբ 10 կայարան, շաբաթական տեղափոխում է ավելի քան 500 հազար ուղևոր։ «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման ընդհանուր արժեքը գնահատվում է մոտ 50 միլիոն դոլար, նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը պատրաստել է ռուսական «Метрогипротранс» ընկերությունը, իսկ կապալառուի ընտրությունը սպասվում է մինչև 2025 թվականի վերջ։

Why is the construction of the "Achapnyak" metro station in Yerevan delayed
Yerevan Mayor Tigran Avinyan explained the delay in the construction of the "Achapnyak" metro station and told where the funds from the budget were reallocated. Initially, the project was scheduled to launch in 2024, then the deadline was moved to the end of 2025, and later to 2026.
City Council member Anna Avetisyan noted that 9.6 billion drams were allocated for the project in 2025, but in the end only 1.4 billion were left, and another 2 billion were added for 2026. Avinyan explained that almost 7 billion drams were allocated for the development of transport, including the purchase of 45 new 12-meter trolleybuses, which will arrive in the city in April-May 2026.
The mayor called the construction of the "Achapnyak" station one of the most difficult in the recent history of Armenia with a high level of risk. The project requires a special tender procedure based on FIDIC principles to ensure construction manageability.
The 2 billion drams allocated for 2026 will go to engineering supervision and land acquisition. Avinyan stressed that the new station will become a transport hub capable of increasing metro passenger traffic by 22-25%.
The Yerevan Metro, founded in 1981 and including 10 stations with a total length of 13.4 km, transports more than 500 thousand passengers weekly. The total cost of construction of the "Achapnyak" station is estimated at approximately $50 million, the design and estimate documentation was prepared by the Russian company "Metrogiprotrans", and the selection of a contractor is expected by the end of 2025.