Հայաստանի կառավարությունը գործարկել է արհեստական բանականության աջակցության փորձնական ծրագիր, որը թույլ է տալիս մշակողներին անվճար օգտագործել Amazon Web Services-ի (AWS) բարձր արտադրողականության ռեսուրսները: Նախաձեռնությունն իրականացվում է Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի (AIVI) միջոցով և ուղղված է ստարտափներին, հետազոտական խմբերին, համալսարաններին և անհատ մասնագետներին:
Պետությունը լիովին հոգում է ամպային հզորությունների ծախսերը՝ լուծելով AI մշակումների գլխավոր խնդիրներից մեկը՝ թանկարժեք սերվերներն ու գրաֆիկական պրոցեսորները: Հաշվողական ռեսուրսներից բացի, մասնակիցները կստանան AWS-ի փորձագիտական աջակցություն, իսկ միջազգային գործընկերներ Mistral AI-ն և Plug and Play-ը կօգնեն ուժեղացնել նախագծի նորարարական բաղադրիչը:
Գրանցումը կսկսվի դեկտեմբերի 29-ին ai.gov.am հարթակում: Ծրագիրը կոչված է արագացնելու Հայաստանում AI էկոհամակարգի զարգացումը, նվազեցնելու խոչընդոտները տեղական թիմերի համար և օգնելու նրանց մուտք գործել արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկա:

The Armenian government has launched a pilot program to support artificial intelligence, allowing developers to use high-performance Amazon Web Services (AWS) resources for free. The initiative is being implemented through the Virtual Artificial Intelligence Institute (AIVI) and is aimed at startups, research groups, universities, and individual specialists.
The state fully covers the costs of cloud capacity, solving one of the main problems of AI development - expensive servers and graphics processors. In addition to computing resources, participants will receive expert AWS support, and international partners Mistral AI and Plug and Play will help strengthen the innovative component of the project.
Registration will begin on December 29 on the ai.gov.am platform. The program is designed to accelerate the development of Armenia's AI ecosystem, reduce barriers for local teams, and help them enter the global artificial intelligence technology market.