Հայաստանի կառավարությունը գործարկել է արհեստական բանականության աջակցության փորձնական ծրագիր, որը թույլ է տալիս մշակողներին անվճար օգտագործել Amazon Web Services-ի (AWS) բարձր արտադրողականության ռեսուրսները: Նախաձեռնությունն իրականացվում է Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի (AIVI) միջոցով և ուղղված է ստարտափներին, հետազոտական խմբերին, համալսարաններին և անհատ մասնագետներին:
Պետությունը լիովին հոգում է ամպային հզորությունների ծախսերը՝ լուծելով AI մշակումների գլխավոր խնդիրներից մեկը՝ թանկարժեք սերվերներն ու գրաֆիկական պրոցեսորները: Հաշվողական ռեսուրսներից բացի, մասնակիցները կստանան AWS-ի փորձագիտական աջակցություն, իսկ միջազգային գործընկերներ Mistral AI-ն և Plug and Play-ը կօգնեն ուժեղացնել նախագծի նորարարական բաղադրիչը:
Գրանցումը կսկսվի դեկտեմբերի 29-ին ai.gov.am հարթակում: Ծրագիրը կոչված է արագացնելու Հայաստանում AI էկոհամակարգի զարգացումը, նվազեցնելու խոչընդոտները տեղական թիմերի համար և օգնելու նրանց մուտք գործել արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների համաշխարհային շուկա:

Правительство Армении запустило пилотную программу поддержки искусственного интеллекта, позволяющую разработчикам бесплатно использовать высокопроизводительные ресурсы Amazon Web Services (AWS). Инициатива реализуется через Виртуальный институт искусственного интеллекта (AIVI) и направлена на стартапы, исследовательские группы, университеты и индивидуальных специалистов.
Государство полностью покрывает расходы на облачные мощности, решая одну из главных проблем ИИ-разработок — дорогие серверы и графические процессоры. Кроме вычислительных ресурсов, участники получат экспертную поддержку AWS, а международные партнёры Mistral AI и Plug and Play помогут усилить инновационную составляющую проекта.
Регистрация начнётся 29 декабря на платформе ai.gov.am. Программа призвана ускорить развитие ИИ-экосистемы Армении, снизить барьеры для локальных команд и помочь им выйти на глобальный рынок технологий искусственного интеллекта.