Հայաստանը հրավիրում է Supermicro-ին զարգացնել արհեստական բանականությունը և տեխնոլոգիաները երկրում
ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարությունը Supermicro-ի հետ քննարկել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների և համագործակցության հեռանկարները
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է Supermicro-ի փոխնախագահ Նենսի Լիի հետ՝ քննարկելու արտասահմանյան տեխնոլոգիական ընկերությունների ներգրավումը և արհեստական բանականության աջակցության ծրագրերի զարգացումը։ Հայրապետյանը խոսել է պետական նախաձեռնությունների, աշխատատեղերի ստեղծման յոթնամյա աջակցության, կրթության մեջ ներդրումների և ԳՀ փորձարարական աշխատանքներին աջակցելու ծրագրի, ինչպես նաև երկրում արհեստական բանականության զարգացման լայնածավալ ռազմավարությունների մասին:
Supermicro-ի ներկայացուցիչները ներկայացրել են ընկերության գործունեության ուղղությունները և ներդրումային քաղաքականությունը՝ ընդգծելով համագործակցության հնարավորությունները արհեստական բանականության ոլորտում և Հայաստանի ներուժը որպես տարածաշրջանային տեխնոլոգիական կենտրոն։ Կողմերը քննարկել են Հայաստանում Supermicro-ի գործունեության ընդլայնումը, տեխնոլոգիաների կիրառումը գիտության, ամպային հաշվարկների համար և բարձր արտադրողականության ենթակառուցվածքի ներդրումը:
Supermicro-ն սերվերային սարքավորումների և ՏՏ ենթակառուցվածքների ամերիկյան արտադրող է արհեստական բանականության, ամպերի, մեծ տվյալների և 5G-ի համար: Ընկերությունը բարձր է գնահատել երկրի հնարավորությունները նորարարական նախագծերի զարգացման համար, ներառյալ տվյալների մշակման տեղական կենտրոնների ստեղծումը և համատեղ գիտական նախաձեռնությունները:

Армения приглашает Supermicro развивать ИИ и технологии в стране
Минтехпромышленности Армении обсудило с Supermicro перспективы инвестиций и сотрудничества в сфере высоких технологий
Министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян встретился с вице-президентом Supermicro Нэнси Ли, чтобы обсудить привлечение зарубежных технологических компаний и развитие программ поддержки ИИ. Айрапетян рассказал о государственных инициативах, семилетней поддержке для создания рабочих мест, инвестиций в образование и программе содействия НИОКР, а также о масштабных стратегиях по развитию искусственного интеллекта в стране.
Представители Supermicro презентовали направления деятельности компании и инвестиционную политику, подчеркнув возможности сотрудничества в ИИ и потенциал Армении как регионального технологического центра. Стороны обсудили расширение деятельности Supermicro в Армении, применение технологий для науки, облачных вычислений и внедрение высокопроизводительной инфраструктуры.
Supermicro — американский производитель серверного оборудования и ИТ-инфраструктуры для ИИ, облаков, больших данных и 5G. Компания высоко оценила возможности страны для развития инновационных проектов, включая создание локальных центров обработки данных и совместных научных инициатив.