Ճապոնիան ներդրումներ կանի Հայաստանի մաքուր օդի մեջ
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն է տվել Ճապոնիայի հետ 1,7 միլիոն դոլարի դրամաշնորհային համաձայնագրին, որն ուղղված է մթնոլորտային օդի որակի մոնիտորինգի համակարգի արդիականացմանը: Փաստաթուղթը հաստատվել է կառավարության նիստում և իրականացվում է "Տնտեսական և սոցիալական զարգացում" ծրագրի շրջանակներում։ Համաձայնագիրը ստորագրվել է սեպտեմբերի վերջին Երևանում շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանի և Ճապոնիայի դեսպան Աոկի Յուտակայի կողմից:
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվում է, որ երկրում գործող օդի աղտոտվածության վերահսկման համակարգը հնացած է և չի համապատասխանում ժամանակակից չափանիշներին ո՛չ տեխնոլոգիաների, ո՛չ էլ չափվող պարամետրերի ցանկով: Դա սահմանափակում է էկոլոգիական իրավիճակի օբյեկտիվ գնահատման և թույլատրելի նորմերի գերազանցման դեպքում արագ արձագանքման հնարավորությունները:
Ճապոնական դրամաշնորհի շրջանակներում Հայաստանը կստանա ավտոմատ մոնիտորինգի կայաններ, որոնք ի վիճակի են հետևել հիմնական աղտոտիչներին, ներառյալ ծծմբի երկօքսիդը, ազոտի օքսիդները, շմոլ գազը, մակերեսային օզոնը և PM10 և PM2.5 կախյալ մասնիկները: Սարքավորումները կտեղադրվեն Երևանի երեք վարչական շրջաններում, իսկ օդի վիճակի մասին տվյալները իրական ժամանակում հասանելի կլինեն ոչ միայն մասնագիտացված գերատեսչություններին, այլև լայն հասարակությանը:

Япония вложится в чистый воздух Армении
Правительство Армении одобрило грантовое соглашение с Японией на сумму $1,7 млн, направленное на модернизацию системы мониторинга качества атмосферного воздуха. Документ был утверждён на заседании кабмина и реализуется в рамках программы «Экономическое и социальное развитие». Соглашение подписали в конце сентября в Ереване министр окружающей среды Амбарцум Матевосян и посол Японии Аоки Ютака.
В обосновании проекта отмечается, что действующая в стране система контроля загрязнения воздуха устарела и не соответствует современным стандартам ни по технологиям, ни по перечню измеряемых параметров. Это ограничивает возможности объективной оценки экологической ситуации и оперативного реагирования на превышение допустимых норм.
В рамках японского гранта Армения получит автоматические станции мониторинга, способные отслеживать ключевые загрязнители, включая диоксид серы, оксиды азота, угарный газ, приземный озон и взвешенные частицы PM10 и PM2.5. Оборудование установят в трех административных районах Еревана, а данные о состоянии воздуха будут доступны в режиме реального времени не только профильным ведомствам, но и широкой общественности.