Հայաստանի բնակիչներն ավելի ու ավելի են անցնում էլեկտրական տրանսպորտի։ Իշխանությունների տվյալներով՝ վերջին մեկ տարում երկիր է ներմուծվել մոտ 19 000 էլեկտրական մեքենա։ Հետաքրքրության աճի գլխավոր գործոններից մեկը խնայողությունն է. ավտոմեքենաներն ազատված են ԱԱՀ-ից, իսկ դրանց սպասարկումն ավելի էժան է, քան ներքին այրման շարժիչներով մեքենաներինը։
Կառավարությունը պատրաստվում է պարզեցնել էլեկտրական մեքենաների տեխնիկական ստուգման ընթացակարգը։ Համապատասխանության սերտիֆիկատներում կնշվի շարժիչի իրական հզորությունը, ինչը սեփականատերերին կազատի լրացուցիչ փորձաքննություն անցնելու անհրաժեշտությունից։ "Մենք քննարկում ենք ԵԱՏՄ ռեեստրում գրանցված իրական հզորությամբ ավտոմեքենաների ստուգումը չեղարկելու հարցը։ Այս դեպքում գույքահարկը կվերահաշվարկվի հաջորդ տարի",- պարզաբանել է խորհրդարանի պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը։ Այսպիսով, սեփականատերերը հարկը կվճարեն փաստացի հզորությամբ, այլ ոչ թե ուռճացված ցուցանիշներով։
Աճում է նաև լիցքավորման կայանների ենթակառուցվածքը։ Ներկայումս Հայաստանում գործում է մոտ 600 կետ, և իշխանությունները նախատեսում են ավելացնել դրանց թիվը, որպեսզի էլեկտրական մեքենաների օգտագործումն ավելի հարմար դարձնեն։ Այս միջոցներն ուղղված են երկրի՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի անցման արագացմանը և քաղաքացիների շրջանում էլեկտրական տրանսպորտի նկատմամբ պահանջարկի խթանմանը։

Жители Армении все активнее переходят на электротранспорт. По данным властей, за последний год в страну ввезено около 19 000 электромобилей. Одним из главных факторов роста интереса стала экономия: автомобили освобождены от НДС, а их обслуживание обходится дешевле, чем у машин с двигателями внутреннего сгорания.
Правительство готовит упрощение процедуры технической проверки электромобилей. В сертификатах соответствия будет указываться реальная мощность двигателя, что избавит владельцев от необходимости проходить дополнительные экспертизы. «Мы рассматриваем отмену проверки для авто, зарегистрированных в реестре ЕАЭС с реальной мощностью. В этом случае налог на имущество будет пересчитан в следующем году», — пояснил депутат парламента Бабкен Тунян. Таким образом, владельцы будут платить налог по фактической мощности, а не по завышенным показателям.
Растет и инфраструктура зарядных станций. Сейчас в Армении работает около 600 точек, и власти планируют увеличить их число, чтобы сделать пользование электромобилями более удобным. Эти меры направлены на ускорение перехода страны к экологичному транспорту и стимулирование спроса на электротранспорт среди граждан.