Հայաստանի բնակիչներն ավելի ու ավելի են անցնում էլեկտրական տրանսպորտի։ Իշխանությունների տվյալներով՝ վերջին մեկ տարում երկիր է ներմուծվել մոտ 19 000 էլեկտրական մեքենա։ Հետաքրքրության աճի գլխավոր գործոններից մեկը խնայողությունն է. ավտոմեքենաներն ազատված են ԱԱՀ-ից, իսկ դրանց սպասարկումն ավելի էժան է, քան ներքին այրման շարժիչներով մեքենաներինը։
Կառավարությունը պատրաստվում է պարզեցնել էլեկտրական մեքենաների տեխնիկական ստուգման ընթացակարգը։ Համապատասխանության սերտիֆիկատներում կնշվի շարժիչի իրական հզորությունը, ինչը սեփականատերերին կազատի լրացուցիչ փորձաքննություն անցնելու անհրաժեշտությունից։ "Մենք քննարկում ենք ԵԱՏՄ ռեեստրում գրանցված իրական հզորությամբ ավտոմեքենաների ստուգումը չեղարկելու հարցը։ Այս դեպքում գույքահարկը կվերահաշվարկվի հաջորդ տարի",- պարզաբանել է խորհրդարանի պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը։ Այսպիսով, սեփականատերերը հարկը կվճարեն փաստացի հզորությամբ, այլ ոչ թե ուռճացված ցուցանիշներով։
Աճում է նաև լիցքավորման կայանների ենթակառուցվածքը։ Ներկայումս Հայաստանում գործում է մոտ 600 կետ, և իշխանությունները նախատեսում են ավելացնել դրանց թիվը, որպեսզի էլեկտրական մեքենաների օգտագործումն ավելի հարմար դարձնեն։ Այս միջոցներն ուղղված են երկրի՝ էկոլոգիապես մաքուր տրանսպորտի անցման արագացմանը և քաղաքացիների շրջանում էլեկտրական տրանսպորտի նկատմամբ պահանջարկի խթանմանը։

Residents of Armenia are increasingly switching to electric transport. According to authorities, about 19,000 electric vehicles have been imported into the country in the last year. One of the main factors driving interest is cost savings: cars are exempt from VAT, and their maintenance is cheaper than that of cars with internal combustion engines.
The government is preparing to simplify the technical inspection procedure for electric vehicles. Certificates of conformity will indicate the real engine power, which will save owners from having to undergo additional examinations. "We are considering canceling the inspection for cars registered in the EAEU register with real power. In this case, the property tax will be recalculated next year," explained parliament deputy Babken Tunyan. Thus, owners will pay tax on the actual power, and not on inflated figures.
The charging station infrastructure is also growing. There are currently about 600 points operating in Armenia, and authorities plan to increase their number to make using electric vehicles more convenient. These measures are aimed at accelerating the country's transition to environmentally friendly transport and stimulating demand for electric transport among citizens.