Հայաստանը կարող է վերանայել երկաթուղիների կառավարումը
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ հանրապետությունը չի բացառում Ռուսաստանի կոնցեսիայից իր տարածքում Ադրբեջանի և Թուրքիայի ուղղությամբ երկաթուղիների կառավարումը վերադարձնելու հնարավորությունը։ Նրա խոսքով, այդ տարբերակը կքննարկվի ենթակառուցվածքների վերականգնման հետ կապված դժվարություններ առաջանալու դեպքում։
Փաշինյանը հայտնել է, որ դիմել է ռուս գործընկերներին՝ խնդրելով հնարավորինս սեղմ ժամկետում զբաղվել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմաններին հասնող երկաթուղային հատվածների վերակառուցմամբ։ Այս հարցը քննարկվել է նաև Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։ Հայաստանի կառավարության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ աշխատանքները կկատարվեն առավելագույնս արագ։
Եթե վերականգնման ընթացքում խոչընդոտներ առաջանան կամ ռուսական կողմի մոտ դժվարություններ առաջանան, Հայաստանը պատրաստ է ստանձնել նախաձեռնությունը և ֆինանսավորել վերականգնումը պետական միջոցներով։ Ներկայումս երկրի երկաթուղային համակարգը կառավարում է "Հարավկովկասյան երկաթուղի" ընկերությունը, որը "Ռուսական երկաթուղիներ" ԲԲԸ-ի դուստր կառույցն է և գործում է 2008 թվականին կնքված կոնցեսիոն համաձայնագրի շրջանակներում՝ 30 տարի ժամկետով՝ երկարաձգման հնարավորությամբ։

Армения может пересмотреть управление железными дорогами
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что республика не исключает возможность вернуть из российской концессии управление железными дорогами на своей территории, ведущими в сторону Азербайджана и Турции. По его словам, этот вариант будет рассмотрен в случае возникновения сложностей с восстановлением инфраструктуры.
Пашинян сообщил, что обращался к российским коллегам с просьбой в кратчайшие сроки заняться реконструкцией железнодорожных участков до границ с Азербайджаном и Турцией. Этот вопрос обсуждался и на встрече с президентом России Владимиром Путиным. Глава армянского правительства выразил надежду, что работы будут выполнены максимально оперативно.
Если же в процессе восстановления возникнут препятствия или у российской стороны появятся затруднения, Армения готова взять инициативу на себя и профинансировать восстановление за счет государственных средств. Сейчас железнодорожной системой страны управляет компания «Южно-кавказская железная дорога», которая является дочерней структурой РЖД и работает в рамках концессионного соглашения, заключенного в 2008 году сроком на 30 лет с возможностью продления.