Հայաստանն ավելացրել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը
2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճ։ Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ արտադրության ընդհանուր ծավալն աճել է 2,8%-ով՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ինչը խոսում է երկրի էներգետիկ հատվածում կայուն դինամիկայի մասին։
Ընդհանուր առմամբ, տասնմեկ ամսում Հայաստանի էլեկտրակայաններն արտադրել են 8 225,3 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիա։ Այս արդյունքն արտացոլում է չափավոր, բայց կայուն աճ՝ պահանջարկի տատանումների և սեզոնային գործոնների ֆոնին, որոնք ավանդաբար ազդում են ոլորտի ցուցանիշների վրա։
Միևնույն ժամանակ, նոյեմբերյան վիճակագրությունը հակասական է ստացվել։ Տարեկան կտրվածքով էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նվազել է 8,9%-ով, սակայն այս տարվա հոկտեմբերի համեմատ ցուցանիշը, ընդհակառակը, աճել է 7,9%-ով, ինչը վկայում է աշնան վերջում ծավալների մասնակի վերականգնման մասին։

Armenia Increases Electricity Production
In January-November 2025, Armenia recorded an increase in electricity production. According to operational data from the Statistical Committee of the Republic, the total output increased by 2.8% compared to the same period in 2024, which indicates a stable dynamic in the country's energy sector.
In total, Armenian power plants produced 8,225.3 million kWh of electricity in eleven months. This result reflects a moderate but steady growth against the backdrop of demand fluctuations and seasonal factors that traditionally affect the industry's performance.
At the same time, November statistics were mixed. In annual terms, electricity production decreased by 8.9%, but compared to October of this year, the figure, on the contrary, increased by 7.9%, which indicates a partial recovery of volumes in late autumn.