Հայաստանն ավելացրել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը
2025 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին Հայաստանում գրանցվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճ։ Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի օպերատիվ տվյալների համաձայն՝ արտադրության ընդհանուր ծավալն աճել է 2,8%-ով՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ինչը խոսում է երկրի էներգետիկ հատվածում կայուն դինամիկայի մասին։
Ընդհանուր առմամբ, տասնմեկ ամսում Հայաստանի էլեկտրակայաններն արտադրել են 8 225,3 մլն կՎտժ էլեկտրաէներգիա։ Այս արդյունքն արտացոլում է չափավոր, բայց կայուն աճ՝ պահանջարկի տատանումների և սեզոնային գործոնների ֆոնին, որոնք ավանդաբար ազդում են ոլորտի ցուցանիշների վրա։
Միևնույն ժամանակ, նոյեմբերյան վիճակագրությունը հակասական է ստացվել։ Տարեկան կտրվածքով էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը նվազել է 8,9%-ով, սակայն այս տարվա հոկտեմբերի համեմատ ցուցանիշը, ընդհակառակը, աճել է 7,9%-ով, ինչը վկայում է աշնան վերջում ծավալների մասնակի վերականգնման մասին։

Армения нарастила выработку электроэнергии
За январь–ноябрь 2025 года в Армении зафиксирован рост производства электроэнергии. По оперативным данным Статистического комитета республики, общий объём выработки увеличился на 2,8% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, что говорит о стабильной динамике в энергетическом секторе страны.
Суммарно за одиннадцать месяцев электростанции Армении произвели 8 225,3 млн кВт·ч электроэнергии. Этот результат отражает умеренный, но устойчивый рост на фоне колебаний спроса и сезонных факторов, которые традиционно влияют на показатели отрасли.
В то же время ноябрьская статистика оказалась неоднозначной. В годовом выражении выработка электроэнергии снизилась на 8,9%, однако по сравнению с октябрём текущего года показатель, напротив, вырос на 7,9%, что указывает на частичное восстановление объёмов в конце осени.