Փաստացի հաշվառումը նոր հասցեով այժմ հնարավոր է ձևակերպել առցանց
Հայաստանի միգրացիոն և քաղաքացիության ծառայությունը գործարկել է բնակության վայրի գրանցման թվային հարթակ
Հայաստանում Ներքին գործերի նախարարության միգրացիոն և քաղաքացիության ծառայության առանցքային գործընթացներից մեկը տեղափոխվել է առցանց ձևաչափ: mcs-register.am հարթակը հաստատվել և գործարկվել է Կառավարության 2025 թվականի դեկտեմբերի 25-ի նիստում:
Այժմ քաղաքացիները, ովքեր փոխել են բնակության վայրը, կարող են դիմել նոր հասցեով փաստացի հաշվառման համար՝ առանց գրասենյակ այցելելու, հերթերի և թղթային փաստաթղթեր ներկայացնելու: Դրա համար անհրաժեշտ է անցնել խիստ նույնականացում համակարգում, ընտրել գրանցման բաժինը, ստուգել և անհրաժեշտության դեպքում լրացնել անձնական տվյալները և հասցեն, այնուհետև հաստատել տեղում լինելու պատրաստակամությունը տարածքային տեսուչի հետ հանդիպման համար:
Բոլոր դաշտերը լրացնելուց հետո օգտատերը սեղմում է "Պահպանել", "Վճարել" և "Ուղարկել" կոճակները, որից հետո դիմումը կմշակվի: Խորհրդատվության համար տրամադրվել է հեռախոսահամար՝ 84-22:
Այս նախաձեռնությունը միտված է պարզեցնել վարչական ընթացակարգերը և բարձրացնել քաղաքացիների և պետական կառույցների փոխգործակցության հարմարավետությունը:

Фактическую регистрацию по новому адресу теперь можно оформить онлайн
В Армении один из ключевых процессов Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел переведен в онлайн-формат. Платформа mcs-register.am была утверждена и запущена на заседании Правительства 25 декабря 2025 года.
Теперь граждане, сменившие место жительства, могут подать заявление о фактической регистрации по новому адресу без посещения офиса, очередей и предоставления бумажных документов. Для этого необходимо пройти строгую аутентификацию в системе, выбрать раздел для регистрации, проверить и при необходимости дополнить персональные данные и адрес, а затем подтвердить готовность быть на месте для встречи с региональным инспектором.
После заполнения всех полей пользователь нажимает кнопки «Сохранить», «Оплатить» и «Отправить», после чего заявление будет обработано. Для консультаций предоставлен контактный номер телефона: 84-22.
Эта инициатива направлена на упрощение административных процедур и повышение удобства взаимодействия граждан с государственными структурами.