"Տաշիր կապիտալը" չի բանակցի Հայաստանի իշխանությունների հետ "Էլեկտրացանցերի" շուրջ
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ "Տաշիր կապիտալը" չի պատրաստվում Հայաստանի իշխանությունների հետ քննարկել "Էլեկտրական ցանցերի" կառավարման հարցերը:
Ավելի վաղ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ընկերությանը զրկել էր "ՀԷՑ"-ի կառավարման լիցենզիայից՝ "Տաշիր գրուպի" ղեկավար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունից և ընկերության պետականացման գործընթացի մեկնարկից հետո։ Կարապետյանը նշել է, որ Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանն արգելել է իշխանություններին սեփականատիրոջից առգրավել "Էլեկտրացանցերը", և կարծում է, որ Հայաստանն առաջին անգամ է անտեսում միջազգային դատարանի որոշումը վարչապետի կամքով:
2016 թվականից "Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը" պատկանում են Սամվել Կարապետյանի հիմնադրած "Տաշիր" խմբին։ Ընկերությունը կառավարում էր բաշխիչ ցանցերը և հարյուրավոր միլիոնավոր դոլարներ է ներդրել դրանց արդիականացման մեջ, մինչդեռ բարձրավոլտ ենթակառուցվածքը մնում էր պետության սեփականությունը:

«Ташир капитал» не будет вести переговоры с властями Армении по «Электросетям»
Гендиректор компании Нарек Карапетян заявил, что «Ташир капитал» не планирует обсуждать с властями Армении вопросы управления «Электрическими сетями».
Ранее Комиссия по регулированию общественных услуг лишила компанию лицензии на управление «ЭСА» после ареста главы «Ташир групп» Самвела Карапетяна и начала процесса огосударствления компании. Карапетян отметил, что Стокгольмский арбитражный суд запретил властям изымать «Электросети» у владельца, и считает, что Армения впервые игнорирует решение международного суда по воле премьера.
С 2016 года «Электрические сети Армении» принадлежат группе «Ташир», основанной Самвелом Карапетяном. Компания управляла распределительными сетями и вложила сотни миллионов долларов в их модернизацию, в то время как высоковольтная инфраструктура оставалась в собственности государства.