"Տաշիր կապիտալը" չի բանակցի Հայաստանի իշխանությունների հետ "Էլեկտրացանցերի" շուրջ
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Նարեկ Կարապետյանը հայտարարել է, որ "Տաշիր կապիտալը" չի պատրաստվում Հայաստանի իշխանությունների հետ քննարկել "Էլեկտրական ցանցերի" կառավարման հարցերը:
Ավելի վաղ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը ընկերությանը զրկել էր "ՀԷՑ"-ի կառավարման լիցենզիայից՝ "Տաշիր գրուպի" ղեկավար Սամվել Կարապետյանի ձերբակալությունից և ընկերության պետականացման գործընթացի մեկնարկից հետո։ Կարապետյանը նշել է, որ Ստոկհոլմի արբիտրաժային դատարանն արգելել է իշխանություններին սեփականատիրոջից առգրավել "Էլեկտրացանցերը", և կարծում է, որ Հայաստանն առաջին անգամ է անտեսում միջազգային դատարանի որոշումը վարչապետի կամքով:
2016 թվականից "Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը" պատկանում են Սամվել Կարապետյանի հիմնադրած "Տաշիր" խմբին։ Ընկերությունը կառավարում էր բաշխիչ ցանցերը և հարյուրավոր միլիոնավոր դոլարներ է ներդրել դրանց արդիականացման մեջ, մինչդեռ բարձրավոլտ ենթակառուցվածքը մնում էր պետության սեփականությունը:

Tashir Capital Will Not Negotiate with Armenian Authorities on Electric Networks
The company's CEO, Narek Karapetyan, stated that Tashir Capital does not plan to discuss the management of Electric Networks with the Armenian authorities.
Earlier, the Public Services Regulatory Commission revoked the company's license to manage ESA after the arrest of the head of the Tashir Group, Samvel Karapetyan, and the start of the company's nationalization process. Karapetyan noted that the Stockholm Arbitration Court prohibited the authorities from seizing the Electric Networks from the owner, and believes that Armenia is ignoring the decision of the international court for the first time at the behest of the Prime Minister.
Since 2016, Electric Networks of Armenia has belonged to the Tashir Group, founded by Samvel Karapetyan. The company managed distribution networks and invested hundreds of millions of dollars in their modernization, while the high-voltage infrastructure remained state-owned.