Երևանում "Մոսկվա" կինոթատրոնի ամառային դահլիճը կվերադառնա կյանքի
Երևանում հայտարարեցին "Մոսկվա" կինոթատրոնի ամառային դահլիճի առաջիկա լիակատար վերականգնման մասին, որը երկար տարիներ մնացել է փակ և լքված: Նախագիծը կպահպանի դահլիճի սկզբնական գաղափարական և ճարտարապետական հայեցակարգը, միաժամանակ կիրականացվի հարակից տարածքի բարեկարգում. Թումանյան փողոցից կապամոնտաժվեն ժամանակավոր և փոքր կառույցները, որոնք խոչընդոտում են տարածքի լիարժեք օգտագործմանը:
Վերականգնումն ու արդիականացումն իրականացնում է ճարտարապետ Աղասի Կնտեղցյանը՝ հայտնի ճարտարապետ Սպարտակ Կնտեղցյանի որդին։ Նախագծի մասնակիցների խոսքով, վերջին երեք տարիներին աշխատանքներ են տարվել վերականգնման հայեցակարգի վրա, իսկ 2026 թվականից կսկսվի աշխատանքային գծագրերի մշակումը։
Բացի պատմական տեսքի պահպանումից, ամառային դահլիճը կարդիականացվի ժամանակակից պահանջներին համապատասխան։ Բոլոր թարմացումները պլանավորվում են այնպես, որ չխախտեն օբյեկտի ճարտարապետական ամբողջականությունը, ինչը վերականգնման նախագծի առանցքային խնդիրներից է:

The Summer Hall of the "Moscow" Cinema in Yerevan Will Come Back to Life
In Yerevan, the upcoming complete restoration of the summer hall of the "Moscow" cinema, which has remained closed and abandoned for many years, has been announced. The project will preserve the original ideological and architectural concept of the hall, while the surrounding area will be landscaped: temporary and small buildings that interfere with the full use of the space will be dismantled from Tumanyan Street.
The restoration and modernization will be carried out by architect Agasi Kntekhtsyan, son of the famous architect Spartak Kntekhtsyan. According to project participants, work has been underway on the restoration concept for the past three years, and the development of working drawings will begin in 2026.
In addition to preserving the historical appearance, the summer hall will be modernized to meet modern requirements. All updates are planned so as not to violate the architectural integrity of the object, which is one of the key tasks of the restoration project.