Երևանում "Մոսկվա" կինոթատրոնի ամառային դահլիճը կվերադառնա կյանքի
Երևանում հայտարարեցին "Մոսկվա" կինոթատրոնի ամառային դահլիճի առաջիկա լիակատար վերականգնման մասին, որը երկար տարիներ մնացել է փակ և լքված: Նախագիծը կպահպանի դահլիճի սկզբնական գաղափարական և ճարտարապետական հայեցակարգը, միաժամանակ կիրականացվի հարակից տարածքի բարեկարգում. Թումանյան փողոցից կապամոնտաժվեն ժամանակավոր և փոքր կառույցները, որոնք խոչընդոտում են տարածքի լիարժեք օգտագործմանը:
Վերականգնումն ու արդիականացումն իրականացնում է ճարտարապետ Աղասի Կնտեղցյանը՝ հայտնի ճարտարապետ Սպարտակ Կնտեղցյանի որդին։ Նախագծի մասնակիցների խոսքով, վերջին երեք տարիներին աշխատանքներ են տարվել վերականգնման հայեցակարգի վրա, իսկ 2026 թվականից կսկսվի աշխատանքային գծագրերի մշակումը։
Բացի պատմական տեսքի պահպանումից, ամառային դահլիճը կարդիականացվի ժամանակակից պահանջներին համապատասխան։ Բոլոր թարմացումները պլանավորվում են այնպես, որ չխախտեն օբյեկտի ճարտարապետական ամբողջականությունը, ինչը վերականգնման նախագծի առանցքային խնդիրներից է:

Летний зал кинотеатра «Москва» в Ереване вернётся к жизни
В Ереване объявили о грядущем полном восстановлении летнего зала кинотеатра «Москва», который долгие годы оставался закрытым и запущенным. Проект сохранит первоначальную идейную и архитектурную концепцию зала, при этом будет проведено благоустройство прилегающей территории: с улицы Туманяна демонтируют временные и малые постройки, мешающие полноценному использованию пространства.
Реставрацию и модернизацию реализует архитектор Агаси Кнтехцян, сын известного архитектора Спартака Кнтехцяна. По словам участников проекта, последние три года велась работа над концепцией восстановления, а с 2026 года начнётся разработка рабочих чертежей.
Помимо сохранения исторического облика, летний зал будет модернизирован под современные требования. Все обновления планируются так, чтобы не нарушить архитектурную целостность объекта, что является одной из ключевых задач реставрационного проекта.