Էլեկտրացանցերը՝ ուժեղացված հսկողության ներքո. Հայաստանում անցնում են 24/7 ռեժիմի
"Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր" ՓԲԸ-ում հայտարարել են Երևանում և երկրի մարզերում նախատոնական և տոնական օրերին շուրջօրյա ուժեղացված հերթապահություն սահմանելու մասին։ Համապատասխան հանձնարարականը տվել է ընկերության ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը՝ ընդգծելով բարձր բեռնվածության պայմաններում էներգահամակարգի կայուն աշխատանքն ապահովելու անհրաժեշտությունը։
Նրա խոսքով՝ օպերատիվ ծառայությունները կաշխատեն օրը 24 ժամ ռեժիմով՝ հնարավոր վթարներին և բաշխիչ ցանցում խափանումներին առավելագույնս արագ արձագանքելու համար։ Նման ձևաչափը թույլ կտա սեղմ ժամկետներում վերացնել անսարքությունները և օպերատիվորեն վերականգնել էլեկտրամատակարարումը ինչպես մայրաքաղաքում, այնպես էլ Հայաստանի մարզերում։
Բացի այդ, տոների ժամանակ չեղարկվել են էլեկտրաէներգիայի բոլոր պլանային անջատումները։ Բացառություն է արվել միայն արտակարգ իրավիճակների հետ կապված դեպքերի համար։ Այս մասին Պետրոսյանը հայտնել է Facebook* սոցիալական ցանցում՝ նշելով, որ այս օրերին ՀԷՑ-ի գլխավոր խնդիրն է անխափան էլեկտրամատակարարումը և սպառողների համար ցանկացած ռիսկի նվազագույնի հասցնելը։

Electricity Networks of Armenia CJSC announced the introduction of round-the-clock enhanced duty in Yerevan and the regions of the country for the period of pre-holiday and holiday days. The corresponding instruction was given by the interim manager of the company, Romanos Petrosyan, emphasizing the need to ensure the stable operation of the power system under increased load.
According to him, operational services will work 24 hours a day to respond as quickly as possible to possible accidents and failures in the distribution network. This format will allow to eliminate malfunctions as soon as possible and quickly restore power supply both in the capital and in the regions of Armenia.
In addition, all planned power outages have been canceled for the duration of the holidays. The only exception is for cases related to emergencies. Petrosyan announced this on the social network Facebook*, noting that the main task of ESА these days is uninterrupted power supply and minimizing any risks for consumers.