Ցտեսություն, դրամարկղ. 2026 թվականի հունվարի 1-ից Երևանի մետրոպոլիտենը լիովին անցնում է թվայինի
Երևանի Դեմիրճյանի անվան մետրոպոլիտենում հայտարարել են կարևոր փոփոխության մասին. 2026 թվականի հունվարի 1-ից կայարաններում դրամարկղերը դադարեցնում են իրենց աշխատանքը։ Սպասարկման նոր մոդելի անցումը նշանակում է տոմսերի ավանդական վաճառքից լիակատար հրաժարում դրամարկղների միջոցով և երթևեկության վճարման թվային և ավտոմատացված եղանակների վերջնական անցում։
Մետրոպոլիտենում հստակեցրել են, որ ուղևորները կարող են ինքնուրույն ձեռք բերել տրանսպորտային քարտը՝ կայարաններում տեղադրված վճարային տերմինալների, ինչպես նաև Telcell-ի սպասարկման կետերում և տերմինալներում։ Փոխադրողի մտահղացմամբ՝ այս ձևաչափը պետք է արագացնի ուղևորների սպասարկումը և նվազեցնի հերթերը պիկ ժամերին։
Քարտն գնելուց հետո օգտատերը պետք է դրան կցի ընտրված տոմսերի փաթեթը։ Դա կարելի է անել transport.yerevan.am պաշտոնական կայքում, Telcell տերմինալների միջոցով կամ Telcell-ի ֆիրմային սպասարկման կետերում։ Այսպիսով, 2026 թվականից Երևանի մետրոպոլիտենում երթևեկության վարձավճարի ամբողջ համակարգը կաշխատի առանց դրամարկղերի և կանխիկ վճարումների։

Tickets and passes will remain, but buying them the old way will no longer be possible
The Demirchyan Yerevan Metro has announced an important change: starting January 1, 2026, ticket offices at stations will cease operations. The transition to a new service model means a complete abandonment of traditional ticket sales through cashiers and a final shift towards digital and automated methods of fare payment.
The metro clarified that passengers will be able to purchase a transport card independently - through payment terminals installed at stations, as well as at service points and Telcell terminals. This format, according to the carrier's plan, should speed up passenger service and reduce queues during peak hours.
After purchasing a card, the user needs to link a selected ticket package to it. This can be done on the official website transport.yerevan.am, through Telcell terminals, or at Telcell branded service points. Thus, the entire fare payment system in the Yerevan metro from 2026 will operate without the involvement of ticket offices and cash payments.