Starlink ընկերությունը, որը մտնում է Իլոն Մասկի SpaceX-ի կազմի մեջ, ավելի քան 100 ինտերնետ տերմինալ կնվիրաբերի Հայաստանի հեռավոր շրջաններում գտնվող դպրոցներին։ Այս մասին հայտնել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ նշելով, որ նախագիծն իրականացվում է գերատեսչության և ամերիկյան ընկերության համագործակցության շրջանակներում։
Արբանյակային տերմինալների շնորհիվ ուսումնական հաստատությունները հնարավորություն կունենան մուտք գործել գերարագ ինտերնետ՝ անկախ վերգետնյա ենթակառուցվածքի որակից։ Դա հատկապես կարևոր է գյուղական և դժվարամատչելի շրջանների համար, որտեղ ցանցին կայուն միացումը մինչ օրս լուրջ խնդիր է մնում և սահմանափակում է դպրոցների թվային հնարավորությունները։
Նախարարությունում ընդգծում են, որ նախաձեռնությունը թույլ կտա կրճատել թվային բացը, ընդլայնել առցանց կրթության և ժամանակակից կրթական հարթակների հասանելիությունը, ինչպես նաև պայմաններ կստեղծի ամբողջ երկրում ուսումնական գործընթացում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար։
Անցած տարվա դեկտեմբերի 13-ին Starlink-ը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու թույլտվություն է ստացել։

Компания Starlink, входящая в SpaceX Илона Маска, пожертвует более 100 интернет-терминалов школам, расположенным в удалённых районах Армении. Об этом сообщил министр индустрии высоких технологий Мхитар Айрапетян, отметив, что проект реализуется в рамках сотрудничества ведомства с американской компанией.
Благодаря спутниковым терминалам учебные заведения получат доступ к сверхскоростному интернету вне зависимости от качества наземной инфраструктуры. Это особенно важно для сельских и труднодоступных регионов, где стабильное подключение к сети до сих пор оставалось серьёзной проблемой и ограничивало цифровые возможности школ.
В министерстве подчёркивают, что инициатива позволит сократить цифровой разрыв, расширить доступ к онлайн-образованию и современным образовательным платформам, а также создаст условия для внедрения новых технологий в учебный процесс по всей стране.