Starlink ընկերությունը, որը մտնում է Իլոն Մասկի SpaceX-ի կազմի մեջ, ավելի քան 100 ինտերնետ տերմինալ կնվիրաբերի Հայաստանի հեռավոր շրջաններում գտնվող դպրոցներին։ Այս մասին հայտնել է բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը՝ նշելով, որ նախագիծն իրականացվում է գերատեսչության և ամերիկյան ընկերության համագործակցության շրջանակներում։
Արբանյակային տերմինալների շնորհիվ ուսումնական հաստատությունները հնարավորություն կունենան մուտք գործել գերարագ ինտերնետ՝ անկախ վերգետնյա ենթակառուցվածքի որակից։ Դա հատկապես կարևոր է գյուղական և դժվարամատչելի շրջանների համար, որտեղ ցանցին կայուն միացումը մինչ օրս լուրջ խնդիր է մնում և սահմանափակում է դպրոցների թվային հնարավորությունները։
Նախարարությունում ընդգծում են, որ նախաձեռնությունը թույլ կտա կրճատել թվային բացը, ընդլայնել առցանց կրթության և ժամանակակից կրթական հարթակների հասանելիությունը, ինչպես նաև պայմաններ կստեղծի ամբողջ երկրում ուսումնական գործընթացում նոր տեխնոլոգիաների ներդրման համար։
Անցած տարվա դեկտեմբերի 13-ին Starlink-ը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու թույլտվություն է ստացել։

Starlink, part of Elon Musk's SpaceX, will donate over 100 internet terminals to schools located in remote areas of Armenia. This was announced by the Minister of High-Tech Industry, Mkhitar Hayrapetyan, noting that the project is being implemented as part of the ministry's cooperation with the American company.
Thanks to satellite terminals, educational institutions will have access to ultra-high-speed internet, regardless of the quality of the terrestrial infrastructure. This is especially important for rural and hard-to-reach regions, where a stable connection to the network has remained a serious problem and limited the digital capabilities of schools.
The ministry emphasizes that the initiative will reduce the digital divide, expand access to online education and modern educational platforms, and create conditions for the introduction of new technologies in the educational process throughout the country.