Ամերիաբանկը 5 միլիոն ներդրում է կատարել Սպանդարյանի ջրանցքը փրկելու համար
Ամերիաբանկը դարձել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի՝ Սյունիքի մարզում Սպանդարյանի ջրանցքի վերականգնման նախաձեռնության մասնակիցը։ 5 միլիոն դրամի ֆինանսական աջակցությունը ուղղված է ջրանցքի վթարային հատվածների վերացմանը, ինչը թույլ կտա վերականգնել ջրամատակարարումը տարածաշրջանի մի քանի բնակավայրերի համար:
Ջրանցքը, որը սկիզբ է առնում 2280 մետր բարձրության վրա, ներկայումս վնասվել է 70%-ով, և տեղի բնակիչները բախվում են ոռոգման ջրի պակասի հետ: Վերակառուցումը կանդրադառնա Սառնակունք, Իշխանասար, Ծղուկ, Սպանդարյան, Անգեղակոթ և Շեկի գյուղերի վրա։ Աշխատանքի արդյունքում 730 ընտանիք և 4320 բնակիչ կրկին կկարողանան լիարժեք օգտագործել ջրային ռեսուրսները, իսկ 2800 հեկտար հող արդյունավետ կոռոգվի՝ պահպանելով էկոհամակարգը և տարածաշրջանի տնտեսական հնարավորությունները:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը միավորում է ավելի քան 1,5 միլիոն հայերի և ավելի քան 500 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարել ավելի քան 1500 նախագծերում։ Ամերիաբանկը, լինելով Հայաստանի առաջատար ֆինտեխ կազմակերպությունը, շարունակում է ներդնել թվային լուծումներ և ծառայություններ, որոնք նպաստում են կյանքի որակի բարելավմանը և երկրի տնտեսության զարգացմանը:

Америабанк вложил 5 млн в спасение Спандарянского канала
Америабанк стал участником инициативы Всеармянского фонда «Айастан» по восстановлению Спандарянского канала в Сюникской области. Финансовая поддержка в размере 5 млн направлена на устранение аварийных участков канала, что позволит восстановить подачу воды для нескольких населенных пунктов региона.
Канал, берущий начало на высоте 2280 метров, сейчас поврежден на 70%, и местные жители сталкиваются с нехваткой оросительной воды. Реконструкция затронет поселки Сарнакунк, Ишханасар, Цхук, Спандарян, Ангехакот и Шеки. В результате работы 730 семей и 4320 жителей снова смогут полноценно использовать водные ресурсы, а 2800 гектаров земли будут эффективно орошаться, поддерживая экосистему и экономические возможности региона.
Всеармянский фонд «Айастан» объединяет более 1,5 млн армян и инвестировал свыше $500 млн в более чем 1500 проектов. Америабанк, как ведущая финтех-организация Армении, продолжает внедрять цифровые решения и сервисы, способствующие улучшению качества жизни и развитию экономики страны.