Հարեւաններից վառելիքի գնումը կօգնի Հայաստանին խնայել մինչեւ 100 միլիոն դոլար
«Քաղաքացիական պայմանագիր» правящей կուսակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանից բենզինի ներկրման հետ կապված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ինքն է որոշում վառելիքի մատակարարման աղբյուրները եւ ոչ մեկին ոչինչ չի պարտադրում։ Նա նշել է, որ 30 տարի շարունակ երկիրը նավթամթերք է գնել տարբեր երկրներից՝ բախվելով բարձր տրանսպորտային ծախսերի՝ փակ տրանսպորտային ուղիների պատճառով։
Սուքիասյանը պարզաբանել է, որ եթե Հայաստանը սպառվող վառելիքի 80%-ը գնի հարեւան երկրներից, ապա երկիրը տարեկան կկարողանա խնայել 80–100 միլիոն դոլար։ Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կարող են ուղղվել տնտեսության այլ ոլորտների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը եւ բիզնեսի աջակցությանը։
Միաժամանակ, պատգամավորը հերքել է այն լուրերը, թե իբր գումարի մի մասն ուղղվել է զենքի ձեռքբերմանը՝ նման պնդումներն անվանելով «մանկական» եւ ընդգծելով, որ տնտեսությունն աշխատում է այլ սկզբունքներով։ Նրա կարծիքով՝ երկրի հաջող զարգացման համար անհրաժեշտ է ողջամիտ հաշվարկ եւ խելամիտ մոտեցում։

Purchasing fuel from neighbors will help Armenia save up to $100 million
Khachatur Sukiasyan, a deputy from the ruling Civil Contract party, commented on the situation with gasoline imports from Azerbaijan, emphasizing that Armenia itself determines the sources of fuel supplies and imposes nothing on anyone. He noted that for 30 years the country has been purchasing petroleum products from different countries, facing high transportation costs due to closed transport routes.
Sukiasyan explained that if Armenia buys 80% of the fuel it consumes from neighboring countries, the country will be able to save $80–100 million a year. These funds, he said, could be directed toward the development of other sectors of the economy, improving infrastructure, and supporting business.
At the same time, the deputy rejected rumors that allegedly part of the money went to weapons, calling such claims "childish" and emphasizing that the economy operates according to different principles. For the country's successful development, he believes, sound calculation and a reasonable approach are necessary.