Հարեւաններից վառելիքի գնումը կօգնի Հայաստանին խնայել մինչեւ 100 միլիոն դոլար
«Քաղաքացիական պայմանագիր» правящей կուսակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանից բենզինի ներկրման հետ կապված իրավիճակը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ինքն է որոշում վառելիքի մատակարարման աղբյուրները եւ ոչ մեկին ոչինչ չի պարտադրում։ Նա նշել է, որ 30 տարի շարունակ երկիրը նավթամթերք է գնել տարբեր երկրներից՝ բախվելով բարձր տրանսպորտային ծախսերի՝ փակ տրանսպորտային ուղիների պատճառով։
Սուքիասյանը պարզաբանել է, որ եթե Հայաստանը սպառվող վառելիքի 80%-ը գնի հարեւան երկրներից, ապա երկիրը տարեկան կկարողանա խնայել 80–100 միլիոն դոլար։ Նրա խոսքով՝ այդ միջոցները կարող են ուղղվել տնտեսության այլ ոլորտների զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը եւ բիզնեսի աջակցությանը։
Միաժամանակ, պատգամավորը հերքել է այն լուրերը, թե իբր գումարի մի մասն ուղղվել է զենքի ձեռքբերմանը՝ նման պնդումներն անվանելով «մանկական» եւ ընդգծելով, որ տնտեսությունն աշխատում է այլ սկզբունքներով։ Նրա կարծիքով՝ երկրի հաջող զարգացման համար անհրաժեշտ է ողջամիտ հաշվարկ եւ խելամիտ մոտեցում։

Закупка топлива у соседей поможет Армении экономить до 100 млн долларов
Депутат от правящей партии «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян прокомментировал ситуацию с импортом бензина из Азербайджана, подчеркнув, что Армения сама определяет источники поставок топлива и никому ничего не навязывает. Он отметил, что на протяжении 30 лет страна закупала нефтепродукты из разных стран, сталкиваясь с высокими транспортными расходами из-за закрытых транспортных путей.
Сукиасян пояснил, что если Армения будет покупать 80% потребляемого топлива у соседних стран, страна сможет сэкономить 80–100 млн долларов в год. Эти средства, по его словам, могут быть направлены на развитие других сфер экономики, улучшение инфраструктуры и поддержку бизнеса.
При этом депутат отверг слухи о том, что якобы часть денег пошла на оружие, назвав такие утверждения «ребяческими» и подчеркнув, что экономика работает по другим принципам. Для успешного развития страны, считает он, необходим здравый расчет и разумный подход.