Բենզինը զիջում է դիրքերը. էլեկտրական մեքենաները Հայաստանում գրավել են ներմուծման ռեկորդային մասնաբաժինը
2025 թվականին ներմուծված մեքենաների ավելի քան մեկ երրորդը էլեկտրական էին, և միտումը միայն ուժեղանում է
Հայաստանում ավտոմեքենաների ներմուծումը արագորեն փոխում է կառուցվածքը։ 2025 թվականի արդյունքներով էլեկտրական մեքենաները կազմել են ներմուծված մեքենաների ընդհանուր ծավալի ավելի քան 37%-ը, ինչը դիտարկումների ողջ ընթացքում բացարձակ ռեկորդ է։ Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով՝ տարեսկզբից երկիր է ներմուծվել 48 195 ավտոմեքենա, որից 18 024-ը՝ էլեկտրական։
Համեմատության համար նշենք, որ դեռևս 2022 և 2023 թվականներին էլեկտրական մեքենաների մասնաբաժինը ներմուծման մեջ չէր գերազանցում 7%-ը, իսկ 2024-ին կտրուկ աճել է մինչև 29,4%-ը։ Այսպիսով, ընդամենը երկու տարվա ընթացքում շուկան փաստացիորեն անցել է մասսայական անցման էլեկտրական տրանսպորտի, չնայած 2024 թվականին ավտոմեքենաների ներմուծման ընդհանուր անկմանը։
Փորձագետները նման դինամիկան կապում են գործող հարկային և մաքսային արտոնությունների, ինչպես նաև ներքին այրման շարժիչով ավտոմեքենաների շահագործման արժեքի աճի հետ։ Արդյունքում, գնորդներն ավելի հաճախ են ընտրություն կատարում էլեկտրական մեքենաների օգտին, և շուկան աստիճանաբար ձևավորում է պահանջարկի նոր մոդել, որտեղ էլեկտրական տրանսպորտը դադարում է էկզոտիկ լինել և դառնում է գերիշխող հատված։

Gasoline loses ground: electric vehicles take a record share of imports in Armenia
Car imports to Armenia are rapidly changing in structure. At the end of 2025, electric vehicles accounted for more than 37% of the total volume of imported cars, setting an absolute record for the entire period of observation. According to data from the State Revenue Committee, since the beginning of the year 48,195 cars have been imported into the country, of which 18,024 were electric.
For comparison, back in 2022 and 2023, the share of electric vehicles in imports did not exceed 7%, while in 2024 it surged sharply to 29.4%. Thus, in just two years the market has effectively gone from niche demand to a mass transition to electric transport, despite the overall decline in car imports in 2024.
Experts link this trend to current tax and customs incentives, as well as to the rising cost of operating internal combustion engine vehicles. As a result, buyers are increasingly choosing electric vehicles, and the market is gradually forming a new demand model in which electric transport ceases to be exotic and becomes the dominant segment.