Փաշինյանը բացատրել է, թե ինչու է իր ծառայողական մեքենան ստացել "ոսկե" համարանիշ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է իր ծառայողական մեքենայի համարանիշի փոփոխությունը «am 1»-ով՝ «ոսկե» համարանիշներ օգտագործելու համար քննադատություններից հետո։ Ավելի վաղ նա դեմ էր նման արտոնություններին, սակայն այժմ որոշումը բացատրել է պետական արարողակարգի տրամաբանությամբ։
Փաշինյանի խոսքով՝ համարանիշի նախկին հայկական ՍՍ տառերը (001 UU) ընկալվում էին որպես նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի անվան սկզբնատառեր։ «Մենք կարծում ենք, որ պետհամարանիշը չպետք է լինի որևէ մեկի անվան սկզբնատառերը։ Ես չպետք է լինեմ ՆՓ 001»,- նշել է վարչապետը։
Համարանիշի փոփոխությունը, ընդգծել է նա, կապված չէ անձնական նախասիրությունների հետ, այլ պետական ատրիբուտների և ձևականությունների պահպանման անհրաժեշտության հետ, որոնք, վարչապետի կարծիքով, պետք է առավելագույնս հաշվի առնել պաշտոնական գործունեության մեջ։

The Prime Minister emphasized that this is a matter of protocol, not a whim
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the change of his official car's license plate to "am 1" after criticism for using "golden" numbers. Previously, he opposed such preferences, but now he explained the decision with the logic of state protocol.
According to Pashinyan, the previous Armenian letters CC on the license plate (001 UU) were perceived as the initials of former President Serzh Sargsyan. "We believe that the license plate should not be someone's initials. I shouldn't be NP 001," the Prime Minister noted.
The change of the number, he stressed, is not related to personal preferences, but to the need to comply with state attributes and formalities, which, according to the Prime Minister, should be taken into account as much as possible in official activities.