Փաշինյանը բացատրել է, թե ինչու է իր ծառայողական մեքենան ստացել "ոսկե" համարանիշ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնաբանել է իր ծառայողական մեքենայի համարանիշի փոփոխությունը «am 1»-ով՝ «ոսկե» համարանիշներ օգտագործելու համար քննադատություններից հետո։ Ավելի վաղ նա դեմ էր նման արտոնություններին, սակայն այժմ որոշումը բացատրել է պետական արարողակարգի տրամաբանությամբ։
Փաշինյանի խոսքով՝ համարանիշի նախկին հայկական ՍՍ տառերը (001 UU) ընկալվում էին որպես նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի անվան սկզբնատառեր։ «Մենք կարծում ենք, որ պետհամարանիշը չպետք է լինի որևէ մեկի անվան սկզբնատառերը։ Ես չպետք է լինեմ ՆՓ 001»,- նշել է վարչապետը։
Համարանիշի փոփոխությունը, ընդգծել է նա, կապված չէ անձնական նախասիրությունների հետ, այլ պետական ատրիբուտների և ձևականությունների պահպանման անհրաժեշտության հետ, որոնք, վարչապետի կարծիքով, պետք է առավելագույնս հաշվի առնել պաշտոնական գործունեության մեջ։

Пашинян объяснил, зачем его служебная машина получила «золотой» номер
Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал смену номера своей служебной машины на «am 1» после критики за использование «золотых» номеров. Ранее он выступал против подобных преференций, однако теперь объяснил решение логикой государственного протокола.
По словам Пашиняна, прежние армянские буквы СС на номере (001 UU) воспринимались как инициалы бывшего президента Сержа Саргсяна. «Мы считаем, что госномер не должен быть чьими-либо инициалами. Я не должен быть НП 001», — отметил премьер.
Изменение номера, подчеркнул он, связано не с личными предпочтениями, а с необходимостью соблюдения государственных атрибутов и формальностей, которые, по мнению премьера, следует максимально учитывать в официальной деятельности.