Փաշինյանը Էլեկտրական ցանցերին մեղադրել է Ամանորին լույսի զանգվածային անջատումների մեջ
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն չի կատարել ներդրումային պարտավորությունները, ինչի պատճառով Ամանորի գիշերը տուժել են մի քանի շրջանների բնակիչներ։ Նրա խոսքով, առանց ընկերության ժամանակավոր կառավարման հետևանքները երեք անգամ ավելի լուրջ կլինեին։
Փաշինյանը Էլեկտրական ցանցերի ղեկավարությանը մեղադրել է նաև երկարաժամկետ խարդախությունների մեջ. «Չկա մի ընտանիք, որին Էլեկտրական ցանցերը լրացուցիչ գումարներ չգանձեր հաշիվներին, ներառյալ պետական հիմնարկները և բանակը»։ Վարչապետը ընդգծել է, որ ընկերությունը սեփական միջոցներ չունի, և նրա բոլոր գործողությունները ֆինանսավորվում են պետության կամ սպառողների հաշվին։
Մոտ ժամանակներս կառավարությունը կորոշի Էլեկտրական ցանցերի ճակատագիրը. առաջին տարբերակը՝ ընկերության փոխանցումը պետական վստահության կառավարմանը, երկրորդը՝ էներգետիկայի ոլորտում աշխատանքային փորձ ունեցող հեղինակավոր միջազգային ընկերությանը վաճառքը։ Փաշինյանը խոստացել է, որ միջոցները արդարացված կլինեն և կպաշտպանեն քաղաքացիների շահերը։

Пашинян обвинил ЭСА в массовых отключениях света на Новый год
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что ЗАО «Электрические сети Армении» не выполнило инвестиционные обязательства, из-за чего в новогоднюю ночь пострадали жители нескольких районов. По его словам, без временного управления компанией последствия были бы в три раза серьезнее.
Пашинян также обвинил руководство ЭСА в долгосрочных махинациях: «Нет ни одной семьи, у которой ЭСА не приписало бы лишние суммы к счетам, включая госучреждения и армию». Премьер подчеркнул, что компания не располагает собственными средствами, и все её операции финансируются за счёт государства или потребителей.
В ближайшее время правительство решит судьбу ЭСА: первый вариант — передача компании в государственное доверительное управление, второй — продажа авторитетной международной компании с опытом работы в энергетике. Пашинян пообещал, что меры будут оправданными и защитят интересы граждан.