Հայաստանի իշխանությունները կվերադարձնեն 636 քաղաքացիների մաքսային տուրքերը, որոնք վճարվել են 2025 թվականին էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ժամանակ։ Այս մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ նշելով, որ խոսքը մի քանի միլիոն դրամի մասին է, որոնք փոխանցվել են բյուջե մեքենաների մաքսազերծման ժամանակ։
Նրա խոսքով, անցյալ տարի գործում էր քվոտաների համակարգ. 5000 էլեկտրական մեքենա նախատեսված էր անհատ գնորդների համար, իսկ 3000-ը՝ դիլերների։ Դիլերային քվոտաների մի մասն այդպես էլ չօգտագործվեց, այդ պատճառով դրանք վերաբաշխվեցին ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օգտին։ Սահմանաչափի պաշտոնական ավարտի պատճառով 636 քաղաքացի ստիպված է եղել վճարել տուրք, որն այժմ ենթակա է վերադարձման։
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովը հավանություն տվեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններին, որոնք ևս մեկ տարով երկարաձգում են էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ԱԱՀ-ից ազատման արտոնությունը։ 2026 թվականից այն կգործի ինչպես մասնավոր գնորդների, այնպես էլ դիլերների համար և կտարածվի 2024–2026 թվականների արտադրության էլեկտրական մեքենաների վրա։

Armenian authorities will refund customs duties to 636 citizens who paid them when importing electric vehicles in 2025. This was announced by Minister of Economy Gevorg Papoyan, who noted that the amounts in question are several million drams transferred to the budget during customs clearance of cars.
According to him, a quota system was in place last year: 5,000 electric vehicles were intended for individual buyers and 3,000 for dealers. Some of the dealer quotas were never used, so they were redistributed in favor of individuals and legal entities. Due to the formal expiration of the limit, 636 citizens were forced to pay a duty, which is now subject to refund.
Earlier, the National Assembly of Armenia approved amendments to the Tax Code, extending the VAT exemption on the import of electric vehicles for another year. From 2026, it will apply to both private buyers and dealers and will apply to electric vehicles manufactured in 2024-2026.