Հայաստանի իշխանությունները կվերադարձնեն 636 քաղաքացիների մաքսային տուրքերը, որոնք վճարվել են 2025 թվականին էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ժամանակ։ Այս մասին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ նշելով, որ խոսքը մի քանի միլիոն դրամի մասին է, որոնք փոխանցվել են բյուջե մեքենաների մաքսազերծման ժամանակ։
Նրա խոսքով, անցյալ տարի գործում էր քվոտաների համակարգ. 5000 էլեկտրական մեքենա նախատեսված էր անհատ գնորդների համար, իսկ 3000-ը՝ դիլերների։ Դիլերային քվոտաների մի մասն այդպես էլ չօգտագործվեց, այդ պատճառով դրանք վերաբաշխվեցին ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց օգտին։ Սահմանաչափի պաշտոնական ավարտի պատճառով 636 քաղաքացի ստիպված է եղել վճարել տուրք, որն այժմ ենթակա է վերադարձման։
Ավելի վաղ Հայաստանի Ազգային ժողովը հավանություն տվեց Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններին, որոնք ևս մեկ տարով երկարաձգում են էլեկտրական մեքենաների ներմուծման ԱԱՀ-ից ազատման արտոնությունը։ 2026 թվականից այն կգործի ինչպես մասնավոր գնորդների, այնպես էլ դիլերների համար և կտարածվի 2024–2026 թվականների արտադրության էլեկտրական մեքենաների վրա։

Власти Армении вернут 636 гражданам таможенные пошлины, которые были уплачены при ввозе электромобилей в 2025 году. Об этом сообщил министр экономики Геворг Папоян, отметив, что речь идет о суммах в несколько миллионов драмов, перечисленных в бюджет при растаможке машин.
По его словам, в прошлом году действовала система квот: 5000 электромобилей предназначались для индивидуальных покупателей и 3000 — для дилеров. Часть дилерских квот так и не была использована, поэтому их перераспределили в пользу физических и юридических лиц. Из-за формального окончания лимита 636 граждан были вынуждены заплатить пошлину, которая теперь подлежит возврату.
Ранее Национальное собрание Армении одобрило изменения в Налоговый кодекс, продлевающие льготу по освобождению от НДС на импорт электромобилей еще на год. С 2026 года она будет действовать как для частных покупателей, так и для дилеров и распространяться на электромобили 2024–2026 годов выпуска.