Հայաստանում TikTok-ի հաշիվները բախվել են արգելափակումների
Անցյալ տարվա դեկտեմբերի կեսերին Հայաստանում TikTok-ի տասնյակ հաշիվներ բախվեցին արգելափակումների և խափանումների: Մեդիափորձագետ Արթուր Պապյանի խոսքով՝ Եվրոպական միության ճնշման ներքո հարթակը հայ օգտատերերի նկատմամբ սկսել է կիրառել նույն կանոնները, որոնք արդեն գործում են Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում: ԵՄ «Թվային ծառայությունների մասին» (DSA) նոր օրենքը խոշոր հարթակներին պարտավորեցնում է ապահովել թափանցիկություն, տրամադրել տվյալներ լսարանի մասին և վերահսկել բովանդակության տարածումը:
Պապյանը պարզաբանել է, որ նույնիսկ առանց Հայաստանում եվրոպական օրենսդրության ուղղակի գործողության, հարթակներն աշխատում են միասնական ստանդարտներով: Արգելափակումների հիմնական պատճառը համակարգված կամ «ոչ բնական» վարքագծի հայտնաբերումն է, երբ նույն բովանդակությունը տարածվում է օգտատերերի խմբերի կողմից: Փորձագետի կարծիքով՝ նման գործողությունները դիտվում են որպես պոտենցիալ հակաօրինական և հանգեցնում են հաշիվների զանգվածային սահմանափակումների, ներառյալ ռուսական ալիքները, ինչը կարող է կապված լինել ապատեղեկատվության դեմ պայքարի ընդհանուր քաղաքականության հետ:
Իրենց հաշիվները պաշտպանելու համար Պապյանը խորհուրդ է տալիս օգտագործել արգելափակումները բողոքարկելու բոլոր մատչելի մեխանիզմները հարթակի միջոցով և արտահայտել անհամաձայնություն որոշումների հետ: Նաև խորհուրդ է տալիս ազդեցության տերերին ստեղծել պահուստային ալիքներ և միաժամանակ ակտիվ լինել մի քանի սոցցանցերում, որպեսզի TikTok-ի հետ կապված խնդիրների դեպքում հնարավոր լինի լսարանը վերահղել այլ հարթակներ:

Аккаунты TikTok в Армении столкнулись с блокировками
В середине декабря прошлого года десятки аккаунтов TikTok в Армении столкнулись с блокировками и сбоями в работе. По словам медиаэксперта Артура Папяна, платформа начала применять к армянским пользователям те же правила, что уже действуют в Европе и США, под давлением Европейского союза. Новый закон ЕС «О цифровых услугах» (DSA) обязывает крупные платформы обеспечивать прозрачность, предоставлять данные об аудитории и контролировать распространение контента.
Папян пояснил, что даже без прямого действия европейского законодательства в Армении платформы работают по единым стандартам. Основной причиной блокировок становится выявление скоординированного или «неестественного» поведения, когда один и тот же контент распространяется группами пользователей. По мнению эксперта, такие действия воспринимаются как потенциально противоправные и приводят к массовым ограничениям аккаунтов, включая российские каналы, что может быть связано с общей политикой противодействия дезинформации.
Чтобы защитить свои аккаунты, Папян советует использовать все доступные механизмы обжалования блокировок через платформу и выражать несогласие с решениями. Также он рекомендует инфлюенсерам создавать резервные каналы и быть активными в нескольких соцсетях одновременно, чтобы при проблемах с TikTok можно было перенаправить аудиторию на другие платформы.