ՀՀ ՆԳՆ կիբերոստիկանությունը զգուշացրել է քաղաքացիներին առցանց «վճարովի առաջադրանքների» աճող սպառնալիքի մասին, որոնք փոքր վարձատրությամբ առաջարկում են լուսանկարել վայրեր, օբյեկտներ կամ մասնակցել հարցումներին: Թեև առաջադրանքները կարող են անվնաս թվալ, դրանք կարող են թաքցնել լուրջ ռիսկեր, ներառյալ ռազմավարական օբյեկտների, ենթակառուցվածքների մասին տվյալների հավաքագրումը և նույնիսկ մարդկանց կամ մասնավոր տարածքների պատահական գրանցումը:
«Վերջերս տարածվում են տարբեր առցանց հարթակներ և բջջային հավելվածներ, որոնք քաղաքացիներին առաջարկում են փոքր վճարվող առաջադրանքներ՝ լուսանկարել որոշակի վայրեր, օբյեկտներ, տարածքներ, փողոցներ կամ մասնակցել կասկածելի հարցումներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փորձագետները շեշտում են, որ նման առաջադրանքների նախաձեռնողները հաճախ անհայտ են մնում, իսկ տեղեկատվության հավաքագրման նպատակները՝ անհասկանալի: Մարդիկ կարող են անգիտակցաբար դառնալ պետության կամ անձնական անվտանգության համար վտանգավոր գործողությունների մասնակից:
Կիբերոստիկանությունը խորհուրդ է տալիս ձեռնպահ մնալ կասկածելի առաջադրանքների շրջանակներում նկարահանումներից կամ տվյալների հավաքագրումից, հատկապես եթե դրանք կապված են պետական, ռազմական կամ ռազմավարական օբյեկտների հետ: Գլխավոր խորհուրդն է՝ թույլ չտալ, որ դրամական օգուտը ներքաշի ձեզ պոտենցիալ վտանգավոր գործընթացների մեջ:

Киберполиция МВД Армении предупредила граждан о растущей угрозе онлайн‑«платных заданий», которые предлагают за небольшое вознаграждение сфотографировать места, объекты или принять участие в опросах. Хотя задания кажутся безобидными, они могут скрывать серьезные риски, включая сбор данных о стратегических объектах, инфраструктуре и даже случайное фиксирование людей или частных территорий.
«В последнее время получают распространение различные онлайн-платформы и мобильные приложения, которые предлагают гражданам небольшие оплачиваемые задания: сфотографировать определенные места, объекты, территории, улицы или принять участие в сомнительных опросах», - говорится в сообщении.
Эксперты подчеркивают, что инициаторы таких заданий часто остаются неизвестными, а цели сбора информации непонятны. Люди могут невольно стать участниками действий, опасных для государства или личной безопасности.
Киберполиция советует воздерживаться от съемки или сбора данных по сомнительным заданиям, особенно если они связаны с государственными, военными или стратегическими объектами. Главная рекомендация — не позволять денежной выгоде втянуть себя в потенциально опасные процессы.