ՀՀ ՆԳՆ կիբերոստիկանությունը զգուշացրել է քաղաքացիներին առցանց «վճարովի առաջադրանքների» աճող սպառնալիքի մասին, որոնք փոքր վարձատրությամբ առաջարկում են լուսանկարել վայրեր, օբյեկտներ կամ մասնակցել հարցումներին: Թեև առաջադրանքները կարող են անվնաս թվալ, դրանք կարող են թաքցնել լուրջ ռիսկեր, ներառյալ ռազմավարական օբյեկտների, ենթակառուցվածքների մասին տվյալների հավաքագրումը և նույնիսկ մարդկանց կամ մասնավոր տարածքների պատահական գրանցումը:
«Վերջերս տարածվում են տարբեր առցանց հարթակներ և բջջային հավելվածներ, որոնք քաղաքացիներին առաջարկում են փոքր վճարվող առաջադրանքներ՝ լուսանկարել որոշակի վայրեր, օբյեկտներ, տարածքներ, փողոցներ կամ մասնակցել կասկածելի հարցումներին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փորձագետները շեշտում են, որ նման առաջադրանքների նախաձեռնողները հաճախ անհայտ են մնում, իսկ տեղեկատվության հավաքագրման նպատակները՝ անհասկանալի: Մարդիկ կարող են անգիտակցաբար դառնալ պետության կամ անձնական անվտանգության համար վտանգավոր գործողությունների մասնակից:
Կիբերոստիկանությունը խորհուրդ է տալիս ձեռնպահ մնալ կասկածելի առաջադրանքների շրջանակներում նկարահանումներից կամ տվյալների հավաքագրումից, հատկապես եթե դրանք կապված են պետական, ռազմական կամ ռազմավարական օբյեկտների հետ: Գլխավոր խորհուրդն է՝ թույլ չտալ, որ դրամական օգուտը ներքաշի ձեզ պոտենցիալ վտանգավոր գործընթացների մեջ:

The Cyberpolice of the Ministry of Internal Affairs of Armenia has warned citizens about the growing threat of online "paid tasks" that offer a small reward for photographing places, objects, or participating in surveys. Although the tasks seem harmless, they can hide serious risks, including collecting data on strategic objects, infrastructure, and even accidentally capturing people or private territories.
"Recently, various online platforms and mobile applications have become widespread, offering citizens small paid tasks: to photograph certain places, objects, territories, streets, or participate in dubious surveys," the message says.
Experts emphasize that the initiators of such tasks often remain unknown, and the purposes of collecting information are unclear. People may unwittingly become participants in actions that are dangerous to the state or personal security.
The Cyberpolice advises refraining from shooting or collecting data on dubious tasks, especially if they are related to state, military, or strategic objects. The main recommendation is not to allow monetary gain to draw you into potentially dangerous processes.