Սկանդալ Հայաստանում. կոտրվել են կառավարական փոստային սերվերները
Փաստաբան Գոհար Մելոյանը հայտնել է Հայաստանի կառավարության էլեկտրոնային փոստի կոտրման մասին, որի արդյունքում վտանգվել է գաղտնի նամակագրության մոտ 8 միլիոն ֆայլ:
Կիբերանվտանգության ոլորտի աղբյուրների համաձայն՝ տվյալներն արդեն վաճառքի են հանվել կիբերհանցագործների ֆորումներում, ինչը իրավիճակը դարձնում է առանձնապես կրիտիկական:
Մելոյանը ընդգծել է, որ իրավասու մարմինները պետք է անհապաղ հաստատեն կամ հերքեն արտահոսքը և, հաստատվելու դեպքում, միջոցներ ձեռնարկեն՝ գնահատել վնասը, նվազագույնի հասցնել հետևանքները, պարզել մեղավորներին և նրանց պատասխանատվության ենթարկել:
Փաստաբանը նշել է, որ դա տագնապալի ազդանշան է բոլոր քաղաքացիների համար. անձնական տվյալները, պետական և ռազմական փաստաթղթերը մնում են խոցելի, իսկ դրանց պաշտպանությունը պահանջում է անհապաղ ուժեղացում: Իրավիճակը ընդգծում է պետական մակարդակով հուսալի կիբերանվտանգության կարևորությունը:

Скандал в Армении: взломаны правительственные почтовые серверы
Адвокат Гоар Мелоян сообщила о взломе электронной почты правительства Армении, в результате которого оказались скомпрометированы около 8 миллионов файлов конфиденциальной переписки.
По информации источников в сфере кибербезопасности, данные уже выставлены на продажу на форумах киберпреступников, что делает ситуацию особенно критической.
Мелоян подчеркнула, что компетентные органы должны срочно подтвердить или опровергнуть утечку и, при подтверждении, принять меры: оценить ущерб, минимизировать последствия, установить виновников и привлечь их к ответственности.
Адвокат отметила, что это тревожный сигнал для всех граждан: личные данные, государственные и военные документы остаются уязвимыми, а их защита требует немедленного усиления. Ситуация подчеркивает важность надежной кибербезопасности на государственном уровне.