Հայաստանը զգալի խնայողություններ է ստանում Ադրբեջանից բենզինի և դիզելային վառելիքի մատակարարումների շնորհիվ։ Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել է, որ մատակարարումների ծավալների ավելացումը մինչև 6–7 հազար տոննա թույլ կտա դեկտեմբերին վառելիքի գները միջինը մոտ 80 դրամով նվազեցնել մեկ լիտրի դիմաց։
Պապոյանի գնահատմամբ՝ երկրի տնտեսության համար համախառն օգուտը կարող է հասնել 16,4 միլիարդ դրամի (մոտ 43 միլիոն դոլար), ներառյալ գարնանային ժամանակահատվածում դիզելային վառելիքի ձեռքբերման հարցում ֆերմերների խնայողությունները։ Ավելի վաղ ներմուծումը սահմանափակվում էր փոքր ծավալներով, իսկ այժմ մատակարարումները դարձել են կայուն և բազմազան ըստ մակնիշների՝ Premium և Regular։
Նախարարը նշել է, որ ներքին շուկայում գների նվազումը խթանվում է նաև այլ ներմուծողների կողմից, որոնք վերանայում են իրենց մատակարարների մեծածախ գները։ Միևնույն ժամանակ, նա բացառել է ադրբեջանական վառելիքից Հայաստանի մենաշնորհային կախվածության վտանգը. երկիրը կշարունակի ներմուծումը Ռումինիայից, Վրաստանից, Ռուսաստանից և Եգիպտոսից։
Մատակարարման երթուղիների և աղբյուրների ընդլայնումը նպաստում է տնտեսության մրցունակության ամրապնդմանը։ Պապոյանի խոսքով՝ սահմանափակումների հաղթահարումը, ինչպիսիք են փակ սահմանները, թույլ է տալիս նվազեցնել ներմուծման արժեքը և բարձրացնել արտահանման արդյունավետությունը։
Բացի նավթամթերքներից, Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան շարունակում են մատակարարվել նաև այլ ապրանքներ։ Այսպես, 2026 թվականի հունվարի 8-ի դրությամբ առաքվել է ավելի քան 8,4 հազար տոննա ռուսական հացահատիկ, ևս 4 հազար տոննա գտնվում է ճանապարհին, իսկ ադրբեջանական վառելիքի ծավալները արդեն կազմում են մոտ 7,6 հազար տոննա։

Армения получает значительную экономию благодаря поставкам бензина и дизельного топлива из Азербайджана. Министр экономики Геворг Папоян сообщил, что увеличение объёмов поставок до 6–7 тыс. тонн позволит снизить декабрьские цены на топливо в среднем примерно на 80 драмов за литр.
По оценке Папояна, суммарная выгода для экономики страны может достигнуть 16,4 млрд драмов (около 43 млн долларов), включая экономию для фермеров на приобретении дизеля в весенний период. Ранее импорт ограничивался небольшими объёмами, а теперь поставки стали стабильными и разнообразными по маркам — Premium и Regular.
Министр отметил, что снижение цен на внутреннем рынке также стимулируется другими импортёрами, которые пересматривают оптовые цены у своих поставщиков. При этом он исключил угрозу монозависимости Армении от азербайджанского топлива — страна продолжит импорт из Румынии, Грузии, России и Египта.
Расширение маршрутов и источников поставок способствует укреплению конкурентоспособности экономики. По словам Папояна, преодоление ограничений, вроде закрытых границ, позволяет уменьшить стоимость ввоза и повысить эффективность экспорта.
Помимо нефтепродуктов, через территорию Азербайджана в Армению продолжают поступать и другие товары. Так, к 8 января 2026 года было доставлено более 8,4 тыс. тонн российского зерна, ещё 4 тыс. тонн находятся в пути, а объёмы азербайджанского топлива уже составляют около 7,6 тыс. тонн.