Հայաստանը Համաշխարհային բանկի կողմից կազմված Business Ready (B-READY) բիզնես միջավայրի նոր վարկանիշում 101 երկրների շարքում զբաղեցրել է 37-րդ հորիզոնականը։ Երկիրը վաստակել է 66,7 միավոր՝ ցույց տալով վստահ արդյունք գործարար միջավայրի գնահատման թարմացված համակարգում:
Տարածաշրջանի առաջատարը դարձել է Վրաստանը. 75,1 միավոր արդյունքով այն ընդգրկվել է բիզնեսի վարման պայմանների առումով լավագույն տնտեսությունների համաշխարհային քառյակում։ B-READY նոր վարկանիշը փոխարինել է Doing Business ինդեքսին, որի հեղինակությունը լրջորեն վնասվել էր 2021 թվականին՝ առանձին պետությունների օգտին տվյալների մանիպուլյացիաների բացահայտումից հետո։ Ի տարբերություն իր նախորդի, նոր ինդեքսն ակцентը դնում է ոչ միայն պաշտոնական նորմերի, այլև ինստիտուտների արդյունավետության, կանոնակարգման և կանոնների իրական կիրառման վրա:
Հրապարակված վարկանիշում բացակայում են Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Լիտվան, Բելառուսը և Իրանը։ Համաշխարհային բանկը չի ներառել այս երկրները հետազոտության ընթացիկ տարբերակում՝ չբացահայտելով դրանց բացառման մանրամասն պատճառները:

Армения заняла 37-е место из 101 страны в новом рейтинге бизнес-климата Business Ready (B-READY), подготовленном Всемирным банком. Страна набрала 66,7 балла, показав уверенный результат в обновлённой системе оценки деловой среды.
Лидером региона стала Грузия: с результатом 75,1 балла она вошла в мировую четвёрку лучших экономик по условиям для ведения бизнеса. Новый рейтинг B-READY пришёл на смену индексу Doing Business, репутация которого была серьёзно подорвана в 2021 году после выявления манипуляций с данными в пользу отдельных государств. В отличие от предшественника, новый индекс делает акцент не только на формальные нормы, но и на эффективность институтов, регулирование и реальное применение правил.
В опубликованном рейтинге отсутствуют Россия, Украина, Литва, Белоруссия и Иран. Всемирный банк не включил эти страны в текущую версию исследования, не раскрывая подробных причин их исключения.