Երևանում մի շարք փողոցներում նախատեսում են արգելել մեքենաների մուտքը
Երևանի իշխանությունները պատրաստվում են արմատական փոփոխությունների. մի շարք կենտրոնական փողոցներում կարող է ամբողջությամբ արգելվել մարդատար ավտոմեքենաների մուտքը՝ բացառությամբ հասարակական տրանսպորտի: Նախաձեռնությունը կապված է քաղաքում տեղաշարժման նոր համակարգի գործարկման հետ, որը հնարավոր կդառնա 18 մետր երկարությամբ 250 էլեկտրական ավտոբուսների հայտնվելուց հետո:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր նման ավտոբուս ի վիճակի է փոխարինել 80-100 մարդատար ավտոմեքենայի, իսկ դա նշանակում է մոտ 25 հազար ավտոմեքենայի արտանետումների կրճատում և օդի որակի զգալի բարելավում: Էլեկտրական ավտոբուսները գործնականում չեն աղտոտում շրջակա միջավայրը, ինչը նախագիծը դարձնում է առանձնապես կարևոր քաղաքային էկոլոգիայի համար:
Քաղաքապետի խոսքով՝ տրանսպորտային նոր սխեման թույլ կտա ոչ միայն նվազեցնել խցանումները, այլև փողոցներն ավելի անվտանգ ու հարմարավետ դարձնել բնակիչների համար։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ ավտոմեքենաների համար սահմանափակումները խթան կհանդիսանան ավելի ակտիվ օգտվել հասարակական տրանսպորտից և նոր սերնդի էլեկտրական ավտոբուսներից:

Yerevan Plans to Ban Cars on Several Streets
Yerevan authorities are preparing for radical changes: the entry of passenger cars may be completely prohibited on a number of central streets, with the exception of public transport. The initiative is related to the launch of a new system of movement around the city, which will become possible after the appearance of 250 electric buses with a length of 18 meters.
Mayor of the city Tigran Avinyan emphasized that each such bus is capable of replacing 80-100 passenger cars, which means a reduction in emissions of about 25 thousand cars and a significant improvement in air quality. Electric buses practically do not pollute the environment, which makes the project especially important for urban ecology.
According to the mayor, the new transport scheme will not only reduce traffic jams, but also make the streets safer and more comfortable for residents. The authorities hope that restrictions for cars will become an incentive to more actively use public transport and new generation electric buses.