Երևանում մի շարք փողոցներում նախատեսում են արգելել մեքենաների մուտքը
Երևանի իշխանությունները պատրաստվում են արմատական փոփոխությունների. մի շարք կենտրոնական փողոցներում կարող է ամբողջությամբ արգելվել մարդատար ավտոմեքենաների մուտքը՝ բացառությամբ հասարակական տրանսպորտի: Նախաձեռնությունը կապված է քաղաքում տեղաշարժման նոր համակարգի գործարկման հետ, որը հնարավոր կդառնա 18 մետր երկարությամբ 250 էլեկտրական ավտոբուսների հայտնվելուց հետո:
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր նման ավտոբուս ի վիճակի է փոխարինել 80-100 մարդատար ավտոմեքենայի, իսկ դա նշանակում է մոտ 25 հազար ավտոմեքենայի արտանետումների կրճատում և օդի որակի զգալի բարելավում: Էլեկտրական ավտոբուսները գործնականում չեն աղտոտում շրջակա միջավայրը, ինչը նախագիծը դարձնում է առանձնապես կարևոր քաղաքային էկոլոգիայի համար:
Քաղաքապետի խոսքով՝ տրանսպորտային նոր սխեման թույլ կտա ոչ միայն նվազեցնել խցանումները, այլև փողոցներն ավելի անվտանգ ու հարմարավետ դարձնել բնակիչների համար։ Իշխանությունները հույս ունեն, որ ավտոմեքենաների համար սահմանափակումները խթան կհանդիսանան ավելի ակտիվ օգտվել հասարակական տրանսպորտից և նոր սերնդի էլեկտրական ավտոբուսներից:

В Ереване на ряд улиц планируют запретить въезд машин
Власти Еревана готовятся к радикальным изменениям: на ряде центральных улиц может быть полностью запрещён въезд легковых автомобилей, за исключением общественного транспорта. Инициатива связана с запуском новой системы передвижения по городу, которая станет возможной после появления 250 электробусов длиной 18 метров.
Мэр города Тигран Авинян подчеркнул, что каждый такой автобус способен заменить 80–100 легковых машин, а это означает сокращение выбросов порядка 25 тысяч автомобилей и значительное улучшение качества воздуха. Электробусы практически не загрязняют окружающую среду, что делает проект особенно важным для городской экологии.
По словам градоначальника, новая транспортная схема позволит не только уменьшить пробки, но и сделать улицы более безопасными и комфортными для жителей. Власти рассчитывают, что ограничения для автомобилей станут стимулом активнее пользоваться общественным транспортом и электробусами нового поколения.