Հայաստանի նախարարը մասնակցում է "Աբու Դաբիի կայուն զարգացման շաբաթվան"
Հայաստանի շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը 2026 թվականի հունվարի 12-ից 15-ը գտնվում է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում՝ մասնակցելու «Աբու Դաբիի կայուն զարգացման շաբաթ» (ADSW) միջազգային համաժողովին: Գործուղումն իրականացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ:
ADSW-ն անցկացվում է ամեն տարի 2008 թվականից և միավորում է կառավարությունների, մասնավոր հատվածի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին՝ փորձի փոխանակման և կայուն զարգացման ոլորտում կլիմայական նախաձեռնությունների, նորարարական լուծումների և նախագծերի քննարկման համար:
Միջոցառումն անցկացվում է ԱՄԷ նախագահ շեյխ Մուհամմեդ բեն Զեյդ Ալ Նահյանի բարձր հովանու ներքո։ Գագաթնաժողովին մասնակցում են պետությունների ղեկավարներ, քաղաքական գործիչներ, խոշոր ընկերությունների գլխավոր տնօրեններ և արդյունաբերության առաջատարներ ամբողջ աշխարհից:
2026 թվականի համաժողովին Հայաստանի մասնակցությունը միտված է միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը, կլիմայական օրակարգի առաջմղմանը և Երևանում Կենսաբանական բազմազանության մասին ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ կոնֆերանսի (COP17) անցկացմանը նախապատրաստվելուն:
Մաթևոսյանը կներկայացնի կայուն զարգացման նախագծերի իրականացման գործում Հայաստանի փորձը, ինչպես նաև փորձի փոխանակում կիրականացնի միջազգային գործընկերների հետ՝ երկրի էկոլոգիական քաղաքականության արդյունավետությունը բարձրացնելու համար:

Министр Армении участвует в «Неделе устойчивого развития Абу-Даби»
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян с 12 по 15 января 2026 года находится в Объединённых Арабских Эмиратах для участия в международной конференции «Неделя устойчивого развития Абу-Даби» (ADSW). Командировка проводится по решению Премьер-министра Николa Пашиняна.
ADSW проводится ежегодно с 2008 года и объединяет представителей правительств, частного сектора и гражданского общества для обмена опытом и обсуждения климатических инициатив, инновационных решений и проектов в области устойчивого развития.
Мероприятие проходит под высоким патронажем президента ОАЭ шейха Мухаммеда бен Зейда Аль Нахайяна. В саммите принимают участие главы государств, политики, генеральные директора крупных компаний и лидеры отраслей со всего мира.
Участие Армении в конференции 2026 года нацелено на укрепление международного сотрудничества, продвижение климатической повестки и подготовку к проведению 17-й Конференции Сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии (COP17) в Ереване.
Матевосян будет представлять опыт Армении в реализации проектов устойчивого развития, а также обмениваться передовыми практиками и технологиями с международными коллегами для повышения эффективности экологической политики страны.